Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG) była, jest i zapewne długo jeszcze pozostanie najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce. Pomimo narzekań przedsiębiorców na skomplikowane przepisy oraz rosnące koszty, taka forma działalności i tak pozostaje najprostsza, a często również najtańsza.

Jak założyć firmę? Jeśli masz pomysł na własną firmę i środki, które wystarczą na rozpoczęcie działalności, w pewnym momencie po prostu trzeba przejść od rozważań do konkretów.

Temat własnej firmy warto dobrze przemyśleć, ale z drugiej strony, gdy analizujesz temat zbyt długo, w końcu zaczynasz kręcić się w kółko, nie dochodząc już do żadnych nowych wniosków. Bardzo możliwe, że tym, co Cię powstrzymuje, są obawy w stylu: „czy to nie będzie dla mnie zbyt skomplikowane?”, „czy poradzę sobie z formalnościami”, „czy zdołam utrzymać się ze swojej firmy?”.

Na ostatnie z tych pytań tutaj nie odpowiem, ale na pewno warto sprawdzić stan swoich oszczędności i ewentualne możliwości uzyskania finansowego wsparcia od rodziny. Inna opcja – dowiedz się w swoim urzędzie pracy, czy masz szansę uzyskać bezzwrotną pożyczkę na rozpoczęcie działalności. Jeszcze inne rozwiązanie – jeśli mocno obawiasz się o finanse, zastanów się nad połączeniem biznesu z pracą na etacie lub nawet możesz spróbować działalności nierejestrowanej.

W tym tekście skupię się jednak na tym, by odpowiedzieć na dwa pozostałe pytania – a więc podpowiem Ci, co musisz przemyśleć od strony formalnej, aby zarejestrować własną firmę.

JDG – co to właściwie jest?

Od razu wypada wyjaśnić, czym jest JDG. To taka forma działalności, w której to Ty, jako przedsiębiorca, niejako jesteś swoją firmą. Twoje imię i nazwisko to obowiązkowy składnik w nazwie firmy. Dlatego mówiąc ściśle, w tym przypadku nie „zakładasz firmy”, a raczej rejestrujesz siebie jako przedsiębiorcę, czyli osobę wykonującą działalność gospodarczą (zorganizowaną działalność zarobkową).

Za to, co robisz, będziesz odpowiadać własnym majątkiem (inaczej niż np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) – nie ma tu rozdzielenia pomiędzy pieniędzmi Twoimi a firmowymi. Oznacza to większą odpowiedzialność, ale i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Na przykład nie jest problemem przelewanie pieniędzy z konta firmowego na osobiste i odwrotnie, podczas gdy w spółce prawa handlowego każda taka operacja musi mieć ścisłe uzasadnienie i odzwierciedlenie w księgach handlowych.

Tak więc JDG to najprostszy rodzaj działalności i zazwyczaj pierwszy wybór osoby, która rozpoczyna przygodę z własnym biznesem. Ułatwieniem jest też możliwość wyboru różnych form opodatkowania – możesz zdecydować, czy chcesz rozliczać się wg skali podatkowej (progi podatkowe to 12% i 32%), czy podatkiem liniowym (19%). W większości rodzajów działalności możesz także zdecydować się na ryczałt. Ale do tych tematów za chwilę jeszcze wrócimy.

I jeszcze jedno! To, że zarejestrujesz siebie jako samodzielnego przedsiębiorcę nie oznacza, że musisz świadczyć usługi osobiście. Możesz oczywiście zatrudniać pracowników, a także współpracować z podwykonawcami na podstawie umów cywilno-prawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenie).

Rejestracja Jednoosobowej Działalności Gospodarczej

Rejestracja JDG jest bezpłatna, a wniosek możesz wypełnić oraz złożyć przez internet, korzystając z profilu zaufanego lub podpisać osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy.

Wniosek znajdziesz na stronie https://ceidg.gov.pl. Zanim go jednak wypełnisz, zastanów się nad kwestiami, które będziesz musiał uzupełnić.

  • Nazwa firmy – może być to Twoje imię i nazwisko lub nazwa + imię i nazwisko.
  • Adres firmy – może to być adres sklepu czy biura, ale też adres zamieszkania, a nawet tzw. wirtualny adres w biurze coworkingowym. Musisz jednak mieć możliwość udowodnienia prawa do dysponowania wskazanym – np. umową użyczenia, umową najmu lub aktem notarialnym.
  • Kod PKD. Każdy rodzaj działalności ma przypisany swój kod. Pierwszy kod, który wpiszesz we wniosku, będzie wskazywał na Twoją główną działalność. Możesz jednak wpisać także inne kody, nawet jeśli działalność w jakimś obszarze jedynie rozważasz na przyszłość (nie ma tu limitu). Wyszukiwarkę kodów PKD znajdziesz na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd
  • Forma opodatkowania. Najprostsza opcja to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku stawka podatku będzie zależała od rodzaju prowadzonej działalności. Ryczałt można w szczególności polecić tym osobom, które świadczą usługi jednego typu, np. usługi fotograficzne. Bardzo istotna cecha ryczałtu to fakt, że w tym przypadku nie można pomniejszać podatku dochodowego o poniesione koszty. W związku z tym, im większe będziesz mieć koszty w swojej firmie, tym ryczałt mniej będzie się opłacał. Dlatego wielu przedsiębiorców wybiera opodatkowanie wg skali podatkowej. Dopóki w danym roku nie przekroczysz 120.000 zł dochodu, zapłacisz 12% podatku. Od nadwyżki (to, co powyżej limitu) zostanie już jednak naliczone 32%. Jeśli spodziewasz się wyższych dochodów, lepiej od razu wybrać podatek liniowy ze stałą stawką 19%. Jeśli jednak nie masz pojęcia, jakie będą Twoje przychody, na początek proponuję pozostać przy skali podatkowej. W kolejnym roku będziesz mógł zmienić formę opodatkowania.
  • Rejestracja do VAT. Dopóki Twoja sprzedaż nie przekroczy limitu 200 tys. zł rocznie i sprzedawać będziesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, nie musisz rejestrować się do tego podatku. Ale możesz! W wielu przypadkach bycie „vatowcem” po prostu się opłaca, ponieważ dzięki temu możesz odliczać VAT od zakupów. Pisaliśmy o tym m.in. w tym artykule.
  • Księgowość. Jako przedsiębiorca możesz prowadzić księgowość uproszczoną – ewidencję przychodów (przy ryczałcie) lub podatkową księgę przychodów i rozchodów (w pozostałych przypadkach). Pełna księgowość – choć też możliwa – zazwyczaj nie jest wybierana w przypadku JDG.
  • Rachunek bankowy. Dopóki nie masz zarejestrowanej działalności, bank nie pozwoli Ci założyć rachunku firmowego. Na początek we wniosku możesz więc podać swój prywatny rachunek bankowy, a po rejestracji firmy i założeniu konta dla działalności gospodarczej, możesz edytować wpis.
  • ZUS. Na początku działalności nie musisz się nimi przejmować. Przez pierwszych 6 miesięcy działalności możesz skorzystać z Ulgi na start i opłacać tylko składkę zdrowotną. Potem natomiast jeszcze przez 24 miesiące możesz płacić obniżone składki, liczone od preferencyjnej podstawy.

Obecnie wszystkie wnioski niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej możesz dołączyć do wniosku bezpośrednio w CEIDG. Zostaną one przekazane do ZUS i właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli jednak musisz spełnić także dodatkowe formalności, związane np. z uzyskaniem zezwoleń (wymaganych przy niektórych rodzajach działalności), albo chcesz zarejestrować się do VAT-UE jako importer usług (niezbędne, aby „wrzucać w koszty” faktury za reklamy w Google lub na Facebooku), będziesz już musiał składać dodatkowe wnioski we właściwych instytucjach. Dużym udogodnieniem jest fakt, że obecnie większość z nich możesz już złożyć bez wychodzenia z domu – całkowicie online.

Księgowość dla nowej JDG

Zaraz, zaraz, a co z księgowością? Możesz oczywiście udać się do biura rachunkowego i podpisać umowę. Zanim to jednak zrobisz, zastanów się, czy nie lepiej wybrać wygodne oprogramowanie, które umożliwi Ci samodzielne zajmowanie się swoją księgowością. Przy niedużej skali działalności nie będzie to skomplikowane i na pewno dasz radę! A koszty? Zdecydowanie niższe w porównaniu z biurem rachunkowym.

Sprawdźmy to na przykładzie. Ceny w biurach rachunkowych uzależnione są od liczby księgowanych dokumentów w miesiącu. Jednak nawet, jeśli tych dokumentów jest mniej niż 10, obsługa będzie kosztowała ok. 200-300 zł netto miesięcznie. Gdy dokumentów jest ok. 20-50, stawka zazwyczaj rośnie do ok. 500-700 zł netto.

Warto przy tym zauważyć, że tradycyjne biura rachunkowe zazwyczaj nie udostępniają klientom żadnego oprogramowania. Po pierwsze więc – przedsiębiorca nie ma bezpośredniego dostępu do swoich danych rachunkowych (w tym książki przychodów i rozchodów), a po drugie – aby wystawiać faktury, będzie musiał postarać się o dodatkowy program, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Na tym tle interesująco przedstawia się oferta systemu 360 Księgowość. Po pierwsze – znajdziemy tu już wszystko: KPiR lub ewidencję przychodów, a także prosty i wygodny program do wystawiania faktur. Oznacza to, że wszystkie swoje dane księgowe i finansowe będziesz mieć w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki.

Po drugie – i nie mniej ważne, gdy na starcie liczysz każdy grosz – z programu możesz korzystać za darmo przez pół roku lub do momentu wprowadzenia 100 faktur sprzedaży lub 100 faktur zakupu. W dodatku  osoba, która pierwszą płatną licencję zamówi do końca maja 2023, może korzystać z systemu w cenie 10 zł netto miesięcznie za dowolny pakiet aż do końca lipca 2023!

Ale nawet, jeśli czytasz ten tekst po promocji, standardowe ceny są niezwykle atrakcyjne – zaczynają się bowiem od 39 zł netto miesięcznie i nie są obwarowane żadnymi limitami co do liczby księgowanych dokumentów (dane na 04.2023 r.).

To, co z pewnością jest dużym plusem programu, to bieżące aktualizacje, nie tylko od strony technicznej. Przedsiębiorcy często skarżą się na zmiany w prawie, za którymi trudno nadążyć. W systemie 360 Księgowość wszelkie zmiany w prawie, które dotyczą kwestii księgowych, są uwzględniane na bieżąco.

Poza tym program umożliwia przygotowywanie i wysyłkę do urzędu skarbowego formularzy JPK, a także wylicza aktualne składki ZUS, a to także zdejmuje z przedsiębiorców kłopotliwe obowiązki.

A co, jeśli firma się rozrośnie tak bardzo, że trudno będzie „ogarnąć” całą księgowość samodzielnie? 360 Księgowość współpracuje również z biurami rachunkowymi! Istnieje więc możliwość, aby w dowolnym momencie przekazać prowadzenie księgowości profesjonalnej firmie, a zarazem nadal mieć wygodny dostęp do swoich danych finansowych oraz korzystać z modułu do wystawiania faktur.

Jak więc założyć JDG?

Z technicznego punktu widzenia jest to bardzo proste. Wypełniasz wniosek do CEIDG, we wniosku wskazujesz dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, wysyłasz – i o ile nie potrzebujesz dodatkowych zezwoleń – ruszasz z własną firmą!

Następnie zakładasz konto w systemie takim jak 360 Księgowość i zaraz po dokonaniu rejestracji możesz zacząć wystawiać pierwsze faktury. To naprawdę nic skomplikowanego!

Muszę przyznać, że gdy porównuję, ile formalności musiałem spełnić ja, kiedy wiele lat temu rozpoczynałem swoją pierwszą działalność, obecnym początkującym przedsiębiorcom mogę tylko pozazdrościć!

Wpis powstał w ramach współpracy komercyjnej z Merit Aktiva Sp. z o.o.