Jak wypromować lokal gastronomiczny?

Bar, restauracja, kawiarnia – to marzenie wielu osób, choć trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to łatwy biznes. Własny lokal wymaga świetnej organizacji, ciągłej walki o utrzymanie jakości oraz ponadprzeciętnej dbałości o zadowolenie klientów. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak do lokalu skutecznie przyciągać gości, czy też jak wypromować lokal gastronomiczny, jest dość złożona.

Na początek ważna uwaga – w przypadku lokalu gastronomicznego nie wystarczy zatrudnić dobrego specjalistę od marketingu lub powierzyć wszystkie sprawy związane z promocją agencji marketingowej. Specjalista może bardzo pomóc, ale nie będzie miał on bezpośredniego wpływu na wiele czynników, od których zależy sukces kawiarni czy restauracji – takich jak np. smak potraw czy wystrój lokalu. Musimy więc mieć świadomość, że na skuteczny marketing lokalu gastronomicznego składa się o wiele więcej niż tylko działania stricte reklamowe. I choć zasada ta obowiązuje także w innych obszarach biznesu, nigdzie nie jest tak ważna jak w branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Co jest najważniejsze w kawiarni lub restauracji, by przyciągała klientów, którzy będą z zadowoleniem do niej wracali? Być może sądzisz, że jakość serwowanego tam jedzenia? Rzeczywiście, trudno byłoby uznać, że jakość potraw jest bez znaczenia – przeciwnie, są one bardzo, bardzo ważne (dlatego nie ma sensu oszczędzać np. na jakości składników, bo prędzej lub później się to zemści).

Ale nawet restauracja przygotowująca najsmaczniejsze obiady w mieście lub kawiarnia serwująca najwspanialsze desery nie odniesie marketingowego sukcesu, jeśli będzie w niej kulała obsługa klienta.

I to jest właśnie ten kluczowy aspekt – w przypadku lokalu gastronomicznego niesamowicie istotny – bez którego nawet najdoskonalszy marketing i najsmaczniejsza kuchnia weźmie w łeb. Sorry, ale choć mogę pomóc Ci w wypromowaniu lokalu, nie mogę ponosić odpowiedzialności za niemiłych kelnerów, za obsługę mylącą zamówienia lub za niezadowolonych pracowników, którzy mszczą się za złe traktowanie, robiąc firmie czarny PR w sieci. O zadowolenie klientów (ale i pracowników!) musisz zadbać Ty – właściciel lokalu. I zachęcam, żeby właśnie najwyższa jakość obsługi każdego dnia była dla Ciebie priorytetem.

Załóżmy jednak, że aspekt obsługi w lokalu mamy dopracowany do perfekcji. Dopiero teraz możemy skupić się na działaniach, które będą bardziej wprost odnosiły się do marketingu. Wiedz jednak, że w przypadku kawiarni, restauracji, czy nawet baru z frytkami, marketingiem jest naprawdę wszystko, co dzieje się w kontekście lokalu. Dlatego właśnie gastronomia jest tak fascynująca, ale zarazem tak wymagająca i trudna.

Czytaj dalej >>

Jak wypromować lokal gastronomiczny?
Oceń artykuł

Marcin Pietraszek

Specjalizuję się w marketingu dla małych i średnich firm - od spraw bieżących (PR, social media, ads, copy), po strategiczne (konsultacje, strategie, plany marketingowe) -> Konsultacje i szkolenia dla przedsiębiorców. Możesz też zlecić e-marketing w Agencji Empemedia.pl.

 • Wow, świetny wpis, znajomy miał kiedyś lokal gastronomiczny, ale splajtował.. może mu podeśle ;P

  • Dzięki! Jasne, podeślij, chociaż obawiam się, że teraz może już być za późno 😉

 • Kasia Nowak

  Ciekawe pomysły ! 🙂
  ________________
  program szef – http://gastro.pl/

 • Katarzyna

  Konkurencja na rynku jest spora, więc miałam duży problem jaką agencję reklamową wybrać do wypromowania lokalu gastronomicznego. O tym, czego możemy się spodziewać po danej agencji dużo mówi jej strona internetowa oraz profile w mediach społecznościowych. Aby promocja była skuteczna, należy poświęcać jej czas codziennie. Taka właśnie jest Agencja Reklamowa [reklama]. Posiada ona biura w różnych częściach świata, co przekłada się na ich działania. W pełni im zaufałam i teraz mogę patrzeć na sukces własnej firmy.

 • Natalia90

  Świetne porady. Ja skorzystałam również z aplikacji do zamawiania jedzenia w mojej restauracji. Moim zdaniem to także jest świetny pomysł na promocję 🙂

  ____________________________________
  http://www.mojegastro.pl/aplikacja-do-zamawiania-jedzenia/