Już wkrótce planowana jest reforma w kodeksie karnym skarbowym. Transformacji ma ulec instytucja czynnego żalu. Projekt ustawy przewiduje również wydłużenie okresów przedawnienia przestępstw i wykroczeń skarbowych oraz zaostrzenie kary za przestępstwa skarbowe o dużej wartości.
Rozwiązania te mają na celu m.in. redukcję szarej strefy oraz zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych.
Walka z szarą strefą
Rząd przekonuje, że zaproponowane rozwiązania mają na celu redukcję szarej strefy, poprzez m.in. propozycję modyfikacji instytucji czynnego żalu oraz wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych.
Kolejnym z celów nowelizacji jest zmiana polityki karnej w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej poprzez zaostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych wielkiej wartości. Rząd zakłada również wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w przypadkach przygotowania do popełnienia przestępstw skarbowych oraz rozszerzenie możliwości przepadku przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
Nowe typy czynów zabronionych
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że zmiany mają na celu dostosowanie przepisów do obecnych realiów społeczno-gospodarczych. Szereg nowel zaproponowanych w projekcie doprecyzowuje i uaktualnia już istniejące regulacje. Chodzi tu m.in. o dookreślenie sposobu powiązania kwalifikacji prawnej czynu zabronionego z wysokością minimalnego wynagrodzenia czy umożliwienie szerszego stosowania trybów konsensualnych.
Co ciekawe, projekt zakłada także wprowadzenie nowych typów czynów zabronionych. Będą to m.in.:
- paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy,
- udostępniania środków, nieruchomości lub pomieszczeń celem urządzania gier hazardowych,
- utrudnianie czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.
Kary za przestępstwa zagraniczne
W planach rządu przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe określone w rozdziale VII (przestępstwa i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom celnym oraz zasadom obrotu z zagranicą towarami i usługami) będą karalne także w razie popełnienia ich za granicą, jeżeli zostały ujawnione w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych tam przez polski organ celny lub inny organ uprawniony na podstawie umów międzynarodowych.
Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że ww. przepisy zostaną przyjęte w drugim kwartale 2022 roku.