Wiesz zapewne, że rejestry dłużników umożliwiają sprawdzanie kontrahentów. W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy np. Twój potencjalny klient płaci w rozsądnych terminach za usługi i produkty, które zamawia.  Ale czy wiesz, że sprawdzić możesz również własną firmę? Pewnie zastanawiasz się, po co miałbyś to robić…?

Gdy pobierasz raport na temat swojej firmy w BIK, otrzymujesz zarówno informacje z Rejestru Dłużników BIG Info Monitor, jak i z Biura Informacji Kredytowej.

Uzyskasz więc komplet informacji o swoich zobowiązaniach – zaciągniętych kredytach, pożyczkach, a także debetach w rachunku i na kartach kredytowych. Zobaczysz też, czy w BIG InfoMonitor dostępne są jakiekolwiek informacje na temat Twojej firmy. Można więc powiedzieć, że w ten sposób otrzymujesz dostęp do tych samych informacji, jakie ma o Twojej firmie bank. Pytanie – co możesz zrobić z taką wiedzą?

Co powie Ci Raport BIK Moja Firma?

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby zobaczyć cały raport

Dużą zaletą Raportu BIK Moja Firma jest jego prostota. Tak naprawdę nie musisz niczego obliczać ani analizować. Już pierwsza grafika w wygenerowanym raporcie – Wskaźnik BIK Moja Firma – pozwala na szybkie sprawdzenie, jak wygląda aktualna kondycja finansowa Twojej firmy.

Zielona ikona oznacza, że wszystkie zobowiązania opłacasz terminowo. Pomarańczowa – że występują opóźnienia w spłacie kredytów do 30 dni. Czerwona wskazuje natomiast na to, że masz poważniejsze problemy z regulowaniem należności lub Twoja firma jest wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Dalej raport w czytelnej formie prezentuje bardziej szczegółowe informacje. Możesz sprawdzić, ile kredytów zaciągnąłeś, ile z nich spłaciłeś, a ile jeszcze spłacasz. Dowiesz się nawet, jaką część danego kredytu spłaciłeś dotychczas oraz czy w trakcie spłaty miałeś opóźnienia.

Poniżej informacji dotyczących kredytów znajdziesz wpisy i zapytania z BIG Info Monitor. Dowiesz się z nich, którzy kontrahenci sprawdzali Twoją  firmę oraz kto (i na jaką kwotę) wpisał ją do Rejestru Dłużników.

Co znalazłem we własnym Raporcie BIK Moja Firma?

Postanowiłem sprawdzić, jak Raport BIK Moja Firma wygląda w praktyce. Nie ukrywam też, że byłem ciekaw, czego dowiem się z niego o własnej firmie. Na szczęście obyło się bez niemiłych zaskoczeń. Raport powitał mnie Wskaźnikiem BIK z zielonym symbolem – ten natomiast oznacza „płacę bez opóźnień”.

Jedynym zobowiązaniem kredytowym wpisanym na moją firmę jest „Kredyt w rachunku bieżącym lub limit debetowy”. W dniu wygenerowania raportu był on całkowicie spłacony, ale bank pozostawił przy nim wpis 1 zł, prawdopodobnie po to, aby zaznaczyć, że limit jest cały czas aktywny. Kolumny po prawej stronie potwierdzają jednak brak zaległości.

Żadnych informacji nie znalazłem w rubrykach dot. zamkniętych zobowiązań kredytowych oraz informacji dodatkowych, takich jak zapytania kredytowe w BIK, zapytania w BIG Info Monitor czy niespłacone długi. Mógłbym więc udostępnić ten dokument moim potencjalnym kontrahentom, aby  przekonać ich, że warto podjąć ze mną współpracę, a wszystkie swoje należności spłacam terminowo.

Ciekawą lekturą okazała się historia spłaty mojego kredytu w rachunku. Zaskoczyło mnie, że najświeższe wpisy aktualizowane były na każdy dzień kalendarzowy. Dopiero wpisy starsze niż sprzed dwóch miesięcy, były podane na ostatni dzień danego miesiąca. Najstarszy wpis dotyczył czerwca 2013 roku. Dzięki temu mogłem przeanalizować, w jakim stopniu korzystałem z dostępnego limitu na przestrzeni ostatnich 6 lat, a nawet zauważyć pewne prawidłowości – np. takie, że niezależnie od roku, z debetu częściej korzystałem wiosną niż jesienią. Tego typu informacje mogę wykorzystać np. do planowania budżetu na kolejny rok. Wiedząc, że w II połowie roku kondycja finansowa mojej firmy bywa często lepsza niż w pierwszej, większe wydatki i inwestycje powinienem planować na jesień niż na wiosnę.

To oczywiście kwestie bardzo indywidualne, ale jak widzisz, informacje uzyskane z Raportu można wykorzystać nie tylko do tego, by sprawdzić swoje bieżące zadłużenie. 

Przygotowanie do kredytu

Raport BIK Moja Firma może się przydać w wielu sytuacjach, jednak w praktyce, największe zainteresowanie nim wykazują przedsiębiorcy, którzy zamierzają wystąpić z wnioskiem o kredyt dla firmy. Przygotowując firmę do kredytu, chcą sprawdzić, jakie dane na temat ich działalności może uzyskać bank. Dzięki Raportowi będzie dla Ciebie jasne, czy w BIK widnieją zapisy, które mogą mieć negatywny wpływ na decyzję w sprawie udzielenia kredytu firmowego.

Ale czy tylko firmowego? No właśnie – niekoniecznie. Przedsiębiorca, który składa wniosek o kredyt hipoteczny w związku z zakupem mieszkania dla siebie i swojej rodziny, może być przecież pewny, że bank sprawdzi także informacje związane z jego działalnością gospodarczą. Bank może analizować dane o zobowiązaniach Twojej firmy także wtedy, gdy starasz się o kredyt konsumencki lub o leasing. Dlatego warto mieć podgląd do danych, od których zależeć może tak wiele.

Sprawdzenie poprawności danych

Dzięki Raportowi BIK Moja Firma możesz zweryfikować, czy wszystkie dane widniejące w systemie są poprawne. Teoretycznie może dojść do sytuacji, że kredyt, który uważałeś za uregulowany, nadal widnieje jako Twoje zobowiązanie. Może to wynikać z błędu popełnionego przez bank, ale też z niedopełnienia przez Ciebie formalności związanych z zamknięciem kredytu.

Może się też okazać, że choć wszystkie kredyty masz spłacone, to jednak Twój klient dopisał Cię do Rejestru Dłużników z powodu nieopłaconej faktury. Aby nie być niemile zaskoczonym, lepiej sprawdzać, jakie informacje widnieją o Twojej firmie w BIK i BIG.

Alerty jako zabezpieczenie

Może się również zdarzyć, że ktoś nieuprawniony będzie podszywał się pod Ciebie, próbując  zamówić np. abonament telefoniczny na Twoją firmę. A do abonamentu z oferty biznesowej może wybrać jeden lub nawet kilka drogich modeli smartfonów. Inne ryzyko, to próba wyłudzenia kredytu firmowego.

W takich i podobnych sytuacjach przydają się Alerty BIK Moja Firma. Dzięki nim za każdym razem, gdy w BIK lub w BIG Info Monitor pojawią się zapytania od banków lub operatorów telekomunikacyjnych o historię kredytową Twojej firmy (w celu weryfikacji jej wiarygodności), Ty otrzymasz powiadomienie przez SMS i e-mail.

Zostaniesz również powiadomiony o  każdym nowym wpisie do Rejestru Dłużników oraz o nowych opóźnieniach w spłacie kredytu firmowego.  Błyskawiczna informacja pozwoli Ci szybko wyjaśnić ewentualne wątpliwości i interweniować, jeśli okaże się, że istnieją rozbieżności pomiędzy dokonanymi wpisami, a znanym Ci stanem faktycznym.

Potwierdzenie dobrej kondycji finansowej

Raport BIK Moja Firma można wykorzystać także w inny sposób. Może Ci on posłużyć nie tylko do tego, aby się przed czymś uchronić, ale także po to, by zyskać wartościowy kontrakt czy zlecenie.

Raport możesz zapisać jako plik PDF, a zawarte w nim informacje możesz udostępniać. Jeśli dane pozytywnie świadczą o kondycji finansowej Twojej firmie, dołącz je np. do dokumentacji przetargowej lub pokaż w firmie, z którą chcesz rozpocząć współpracę. Raport będzie stanowił potwierdzenie Twojej uczciwości, a przez to także da Twoim kontrahentom pewność, że w odniesieniu do Twojej firmy nie muszą obawiać się opóźnień w płatnościach.

Ile to kosztuje?

Na koniec warto poruszyć temat kosztów. Jeśli chciałbyś uzyskać dostęp do wszystkich informacji o swoich kredytach oraz zobowiązaniach wpisanych do Rejestru Dłużników, możesz zamówić Raport BIK Moja Firma. Pojedynczy raport kosztuje 39 zł netto.

Ale to nie jedyna możliwość. Jeśli aktywujesz Wskaźnik BIK Moja Firma, będzie się to wiązało z kosztem 24 zł netto za cały rok. Weź jednak pod uwagę, że w tym przypadku otrzymasz jedynie potwierdzenie, że nie masz opóźnień w płatnościach lub informację, że takie opóźnienie posiadasz.

Z podobną ceną – 29 zł netto rocznie – wiąże się wykupienie dostępu do Alertów. W ten sposób zabezpieczysz się przed wyłudzeniami kredytów i abonamentów telefonicznych oraz zostaniesz poinformowany, gdy ktoś dopisze Twoją firmę do Rejestru Dłużników.

Jeśli jednak chciałbyś aktywnie kontrolować sytuację swojej firmy w BIK, a przy tym mieć możliwość sprawdzenia kilku swoich kontrahentów, warto zainteresować się całym pakietem usług. Za 199 zł rocznie możesz uzyskać dostęp do 6 raportów o swojej firmie, a także do Wskaźnika BIK Moja Firma i Alertów BIK Moja Firma. Dodatkowo będziesz mógł sprawdzić także 3 inne firmy (poprzez raporty, wskaźnik i alerty). Przy aktywnym korzystaniu z systemu BIK będzie to zapewne wygodniejsze i tańsze rozwiązanie niż zamawianie pojedynczych usług.