Większości firm przyda się samochód. Jednak nie zawsze zakup będzie najkorzystniejszą z możliwych opcji. Czasem warto zastanowić się nad wprowadzeniem do firmy samochodu prywatnego.

Ta opcja sprawdzi się nawet wtedy, gdy auto ma kilka lat i niewielką wartość materialną.

Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu to bardzo popularne opcje wykorzystania auta w działalności gospodarczej. Jednak wielu, szczególnie młodych stażem przedsiębiorców po prostu nie stać na jakąkolwiek opcję sprowadzenia nowego auta do firmy. Najczęściej jednak posiadają swój własny, prywatny samochód, który faktycznie wykorzystywany jest na cele biznesowe. Wtedy warto wziąć pod uwagę wprowadzenie go do firmy.

Co zyskujemy przy takim posunięciu? Przede wszystkim możliwość jego amortyzacji. Poza tym nawet kiedy pojazd nabyto kilka lat przed rozpoczęciem działalności firmy, to wprowadzając je do działalności gospodarczej, nie musimy przyjmować obecnej wartości, a jego wartość zakupu. Potrzebna tu będzie umowa lub faktura zakupu, z której przyjmiemy wartość i od niej będziemy naliczać amortyzację (zyskując więcej).

Jeśli takiej nie posiadamy, trzeba wycenić auto. Przepisy nie określają w jaki sposób tego dokonać. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają ze stron internetowych, gdzie można zobaczyć za ile w danym momencie są sprzedawane samochody konkretnej marki, modelu i rocznika.

Oczywiście sprzedając samochód trzeba będzie odprowadzić podatek, ale będzie on niższy niż korzyści osiągnięte z jego amortyzacji. Nawet w przypadku, gdy samochód nie został zamortyzowany do końca. W momencie, gdy samochód, z powodu sprzedaży, wycofujemy z firmy, to kwotę, której nie zdążyliśmy zamortyzować ujmujemy w koszty, dzięki czemu cała wartość samochodu zostanie rozliczona.

Kolejna korzyść to oczywiście możliwość odliczania kosztów paliwa, części, ubezpieczenia, napraw i innych kosztów eksploatacyjnych. W przypadku samochodów osobowych (a takimi najczęściej dysponują przedsiębiorcy) warto pamiętać, że odliczyć można tylko 50% vatu oraz 75% kosztów. Na takiej samej zasadzie jak paliwo rozliczamy też inne materiały eksploatacyjne. Za to ubezpieczenie możemy rozliczyć  w kosztach w wysokości 100%.

Warto zatem rozważyć przejecie samochodu prywatnego do działalności gospodarczej. Szczególnie, gdy firma rozpoczynająca działalność nie ma jeszcze dużych kosztów. Pomoże to zmniejszyć obciążenia podatkowe oraz zmniejszy ciężar eksploatacji auta.