Prowadzisz firmę i boisz się, że zapłacisz wysoką składkę zdrowotną? Może warto rozważyć przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z.o.o. Z projektu Polskiego Ładu wynika, że wspólnicy takich spółek nie będą musieli płacić składki zdrowotnej.

Polski Ład niesie ze sobą zmiany w składce zdrowotnej. Docelowo ma to być liniowa składka 9% obliczona od dochodu, której nie można będzie odliczyć od podatku. Prawnicy dopatrzyli się jednak sporej dziury w przepisach.

Eksperci zwracają uwagę, że dzięki takiemu ujęciu niektórzy przedsiębiorcy będą wyłączeni z płacenia składki zdrowotnej. Chodzi przede wszystkim o wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Haczyk tkwi w dochodzie. Jak ustalić dochód wspólnika? Od przychodu uzyskiwanego przez spółkę podatek płaci spółka. W dodatku jest to CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, bo spółka jest osobą prawną nie fizyczną. 

Jedyny wspólnik nie prowadzi działalności gospodarczej i nie on osiąga przychodu, który z kolei umożliwia obliczenie dochodu. Projektodawcy nie spostrzegli również początkowo analogicznej luki dotyczącej ryczałtowców, którzy wykazują jedynie przychód (nie mogą odliczać kosztów).

Czy taki kształt przepisów był intencją rządzących? Mało prawdopodobne. Jeżeli jednak przepisy weszłyby w życie w projektowanym kształcie, to wynika z tego, że wspólnicy spółek z.o.o. nie będą zobowiązani do zapłaty  składki zdrowotnej.