Własny biznes to niełatwy kawałek chleba. Wie to każdy, kto ma firmę.  Szczególnie we Francji i w Polsce. Jak wypada Polska pod względem łatwości prowadzenia biznesu? Okazuje się, że jest druga od końca w Europie. 

W całej Europie to te dwa kraje rzucają przedsiębiorcom najwięcej kłód pod nogi. Na całym świecie jest natomiast tylko 9 państw, w których prowadzenie firmy jest bardziej skomplikowane niż w Polsce i we Francji.

Najgorszy wynik Polski w historii

Według raportu TMF Group „Global Business Complexity Index 2021” w Polsce jest źle, a nawet bardzo źle. Mimo szumnych zapewnień władz, nasz kraj nie wspomaga przedsiębiorców.

W Europie tylko we Francji trudniej prowadzić firmę niż w Polsce. W skali świata znaleźliśmy się z kolei na miejscu 10. od końca. Przed nami tylko takie państwa jak Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.

Jakim czynnikom zawdzięczamy tak surową ocenę Polski w zestawieniu?

Najgorszy wynik Polski w historii jest efektem często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości zasad stosowania przepisów i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych – stwierdziła Joanna Romańczuk, dyrektor zarządzająca TMF Group na Polskę i Ukrainę. Jak dodała, pandemia także nam nie pomogła, ale to samo można by powiedzieć także o innych państwach. 

Bierzmy przykład z Estonii

Najłatwiej biznes prowadzić w Danii, Irlandii czy Holandii, Luksemburgu i na Malcie. I być może to tam powinniśmy szukać dobrych przykładów.

W raporcie stwierdzono, że głównym wyzwaniem dla Polski jest “uproszczenie wymagań administracyjnych w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku pełnej cyfryzacji i unifikacji na wzór krajów nordyckich”.

Może dobrze byłoby spojrzeć na Estonię – mały nadbałtycki kraj, który do niedawna był jednym z popularnych kierunków migracji dla polskich przedsiębiorców. Od Estończyków warto nauczyć się otwarcia na innowacje i cyfryzacji oraz elastyczności. Estonia, licząca zaledwie 1,3 mln mieszkańców (do niedawna biedna poradziecka republika), to dziś wymarzony  kraj dla startupów, które chcą przetestować nowe rozwiązania technologiczne.

W którą stronę pójdzie Polska?

Czy raport będzie sygnałem alarmowym dla Polski? Wydaje się, że dla rządu przedsiębiorcy nie są priorytetem. Póki co mamy sfinansować kolejne ulgi i zapomogi dla emerytów, bezrobotnych, wielodzietnych rodzin i najmniej zarabiających. Czy na pewno tak powinien wyglądać nowy Polski Ład?

Na razie mamy większe szanse na dogonienie… Francji. Być może już niedługo będziemy równie mocno zbiurokratyzowani. Tylko czy o to nam chodzi?