Jeśli chcesz mieć gotowy sklep internetowy, to pewnie chciałbyś przetestować swój pomysł bez dużych kosztów. Dobrze by też było, gdyby droga do realizacji okazała się jak najkrótsza. Istnieje kreator sklepu internetowego, który spełnia te oczekiwania.

Jeśli dopiero zakładasz sklep internetowy, nie wiesz jeszcze jakie efekty biznesowe przyniesie. Podejmujesz ryzyko, ponosisz koszty, ale nie wszystko jest oczywiste. Jakiej pojemności serwera potrzebujesz? Jakie dodatkowe funkcje sklepu będą Ci potrzebne? Szczególnie, jeśli to Twój pierwszy sklep, trudno będzie odpowiedzieć na podobne pytania.

Zakładając sklep internetowy w sposób najbardziej standardowy, musisz zacząć od wyboru oprogramowania, na którym zbudujesz swój sklep. Najpopularniejsze na polskim rynku e-commerce są rozwiązania typu open source, takie jak PrestaShop oraz WooCommerce. Mimo, że są to – co do zasady – programy bezpłatne, to ich wdrożenie może wymagać sporych inwestycji (np. dokupienia niezbędnych dodatków).Poza płatnymi wtyczkami czy modułami, konieczny może być też  zakup szablonu graficznego sklepu.

– Wdrożenie średniej wielkości sklepu w oparciu o wtyczkę WooCommerce do systemu WordPress, bez zatowarowania, to koszt ok. 5-10 tys. zł. Mowa tutaj o sklepie w jednym języku i płatnościach w jednej walucie. W przypadku sklepu wielojęzycznego z obsługą wielu walut ta kwota wzrasta do sumy 10-15 tys. zł – podaje Łukasz Bielawski z cyber_Folks, uwzględniając jedynie koszt wdrożenia i podstawowych wtyczek do zastosowań komercyjnych.

Z jednej strony oznacza to koszty, z drugiej – musisz uzbroić się w mnóstwo cierpliwości, zanim sklep będzie gotowy.

Czy można zadziałać szybciej, a do tego taniej? Czy można uruchomić system sklepowy w 15 minut, praktycznie bez kosztów, od razu z wszystkimi najważniejszymi funkcjonalnościami? Tak – cyber_Folks oferuje kreator sklepu internetowego o nazwie _Stores. Warto mu się przyjrzeć.

Gotowy sklep w 15 minut

_Stores to platforma sklepowa, która działa w modelu SaaS (ang. Software as a Service, oprogramowanie jako usługa). W momencie założenia konta, od razu uzyskujesz gotowy sklep internetowy w chmurze, bez jakichkolwiek instalacji na własnym serwerze. Tym samym nie musisz kupować hostingu, otrzymujesz go w cenie. Usługę opłacasz w postaci abonamentu.

Twórcy tego oprogramowania deklarują, że sklep możesz uruchomić w 15 minut. Czas ten odnosi się do wstępnej konfiguracji – wprowadzenie poszczególnych produktów, opisów i zdjęć będzie wymagało znacznie więcej czasu, ale to oczywiste w przypadku każdego systemu sklepowego.

W _Stores nie musisz jednak czekać na instalacje systemu, czy też na zaprojektowanie jego wyglądu. Już na starcie otrzymujesz do wyboru kilka gotowych szablonów, które możesz modyfikować w zakresie kolorystyki, doboru krojów pisma, czy układu graficznego .

Domena? Możesz mieć własną i podpiąć ją do systemu, możesz też kupić ją w cyber_Folks. Jednak na starcie, szczególnie gdy dopiero konfigurujesz sklep, możesz korzystać z darmowej domeny technicznej. Zresztą, przez 14 dni od rejestracji możesz bezpłatnie wypróbować cały system (karta płatnicza nie jest na tym etapie wymagana).

Co ważne, okres próbny nie służy tutaj tylko do tego, aby obejrzeć sobie demo lub pobawić się ustawieniami. W okresie próbnym uzyskujesz dostęp do pełnowartościowej wersji systemu, w tym także do integracji z systemem szybkich płatności online oraz firmami kurierskimi.

Kreator sklepu z pakietami do wyboru

W _Stores dostępne są cztery pakiety. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim limitem transakcji w miesiącu, jakie można obsłużyć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś zaczął od mniejszego pakietu, a wraz z rozwojem sklepu zmieniał je na coraz wyższe.

Pakiet Start jest naprawdę początkowy, ponieważ możesz dzięki niemu obsłużyć do 50 zamówień miesięcznie. To jednak dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dopiero przetestować swój pomysł na biznes. Dzięki temu pakietowi wygodnie i bez dużych kosztów sprawdzisz, czy na Twoje produkty jest popyt.

Warto też wspomnieć, że _Stores umożliwia sprzedaż nie tylko fizycznych produktów, ale i produktów cyfrowych. A jeśli sprzedajesz np. nagrane kursy internetowe (gdzie ceny są wyższe, a transakcji mniej niż przy fizycznych produktach) wówczas ten najmniejszy pakiet może okazać się wystarczający.  Jeśli to jednak za mało, jest jeszcze pakiet Basic, który pozwala na obsłużenie do 100 transakcji w miesiącu.

Dla tych, dla których sklep nie ma być dodatkowym źródłem zarobku, ale kluczowym elementem działalności, optymalnym pakietem wydaje się Standard. Tutaj sprzedaż może się kształtować nawet na poziomie 1000 sfinalizowanych koszyków w miesiącu. W większość początkujących, a nawet dłużej działających sklepów internetowych pakiet ten będzie zupełnie wystarczający. W tym zestawie otrzymasz także usługi dodatkowe, takie jak automatyczny import i eksport produktów oraz doradztwo sprzedażowe.

W zależności od pakietu, pobierana jest też inna prowizja od płatności internetowych. W przypadku pakietu Start wynosi ona 2%, w pakiecie Basic 1,70%, a Standard wiąże się z prowizją na poziomie 1,50% wartości transakcji. Faktycznie więc pakiet standardowy w większości sytuacji może się opłacać najbardziej. Chyba że 1000 sprzedaży w miesiącu to dla Ciebie za mało – wtedy masz jeszcze do wyboru pakiet Premium, przy którym wysokość prowizji jest ustalana indywidualnie.

Jeśli chodzi o ceny pakietów, to w momencie powstawania tego tekstu (czerwiec 2023) po 14-dniowym okresie próbnym, przy przedłużeniu umowy na rok, za pakiet Basic zapłacisz 228 zł netto za pierwszy rok. W kolejnym roku cena rośnie do 588 zł. Jeśli jednak Twój sklep przetrwa 12 miesięcy, z pewnością nie będzie to istotnym kosztem.

Co ciekawe, pakiety Basic oraz Standard są obecnie dostępne w tej samej cenie, która w rozbiciu na pierwszych 12 miesięcy wynosi zaledwie 49 zł netto. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na odnowienie współpracy na kolejny rok, Standard będzie już droższy niż Basic.

Pakiet Premium, w których nie ma żadnego limitu transakcji, kosztuje 99 zł netto miesięcznie w pierwszym roku. Pakiet ten powinien być szczególnie atrakcyjny dla tych przedsiębiorców, którzy mają już sklep w innym systemie i chcieliby przenieść go do _Stores. Dobrze wiedzieć, że taka możliwość również istnieje, a zespół cyber_Folks zapewnia bezpłatne wsparcie w takim procesie.

Platforma sklepowa w chmurze

Myślę, że zaleta platformy _Stores, która wysuwa się na plan pierwszy, to możliwość szybkiego uruchomienia sklepu przy niskich kosztach. Niech nam jednak nie umkną również inne plusy.

Bardzo ważne jest to, że w tym oprogramowaniu sklepu internetowego są już zaszyte wtyczki do Allegro, szybkich płatności Tpay oraz do systemu kurierskiego Apaczka. Specjaliści z cyber_Folks deklarują pomoc w konfiguracji płatności i kurierów, w podpięciu domeny, a nawet w dodawaniu produktów!

A czy są jakieś minusy? Z pewnością trzeba pamiętać, że jest to oprogramowanie w systemie SaaS. To znaczy, że dostęp do systemu posiadamy wtedy, gdy opłacamy abonament. Tak jak przy każdej usłudze abonamentowej, rezygnacja z usługi będzie oznaczała utratę dostępu do konta.

Z drugiej strony, oprogramowanie w chmurze pozwala nam korzystać ze sklepu z dowolnego komputera i z dowolnego miejsca na świecie – jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne.

Do tego zawsze możemy liczyć na wsparcie techniczne i nie musimy się przejmować np. zabezpieczeniem serwera czy samego konta przed atakami spamersko-hackerskimi (co bywa ostatnio udręką użytkowników popularnego WordPressa). O kwestie techniczne zadba cyber_Folks.

Ty możesz zająć się tym, co stanowić ma sedno Twojego biznesu, czyli po prostu prowadzeniem Twojego sklepu i obsługiwaniem kolejnych zamówień. Bez straty czasu na inne sprawy i bez przepłacania.

Chcesz sprawdzić, czy to rozwiązanie jest właśnie tym, którego szukasz? Porównaj pakiety i skorzystaj z 14-dniowego okresu próbnego na gotowy sklep internetowy. Okres próbny nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy komercyjnej z cyber_Folks S. A.