Do wielu obowiązków przedsiębiorców doszedł od nowego roku (2022) jeszcze jeden – muszą obliczyć wysokość składki zdrowotnej. A nie jest to zadanie wyjątkowo łatwe. Aby odjąć nieco pracy prowadzącym firmy, księgowym i własnym pracownikom, ZUS udostępnił kalkulator do obliczania składki zdrowotnej.

Czy będzie to funkcja zapewniająca mniej błędów w wysyłanych formularzach? Czas pokaże.

ZUS udostępnia kalkulator do obliczania składki zdrowotnej

Na stronie ZUS, 22 stycznia pojawiła się nowa opcja – kalkulator do obliczania składki zdrowotnej. Znajdziemy go w tym miejscu.

Nowa funkcja ma za zadanie umożliwić obliczenie wysokości składki zarówno osobom, które prowadzą jedną działalność gospodarczą, jak i tym, które prowadzą kilka firm (np. w formie spółek). Kalkulator przyda się również wtedy, gdy stosujemy różne formy opodatkowania. Można go użyć również w przypadku, gdy korzystamy z ulgi na start, preferencyjnych składek ZUS lub Małego ZUS Plus.

Uwaga na styczeń 2022!

Przypomnijmy, że składka zdrowotna za styczeń w przypadku przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy skali podatkowej obliczana jest na dotychczasowych zasadach. Niestety nie odliczymy jej od podatku. To oznacza, że przedsiębiorcy zapłacą 9% składki zdrowotnej od 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

W dniu 21 stycznia 2022 r. prezes GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło – 6.221,04 zł. A więc składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej będzie wynosić 419,92 zł.

Zagadkę stanowi składka dla liniowców. Nie bardzo wiadomo, czy za styczeń zapłacą oni 9% składki zdrowotnej, czy jednak po nowemu – 4,9%. Logicznie rzecz biorąc, powinni być potraktowani tak samo, jak przedsiębiorcy korzystający ze skali.  

Żeby nie było nudno, osoby korzystające z opodatkowania ryczałtem zapłacą składkę zdrowotną za styczeń już na nowych zasadach. Dla osiągających przychody do 60 tys. zł, w 2022 r. składka zdrowotna wyniesie 335,94 zł. Dla przychodów w granicach 60 – 300 tys. zł – 559,89 zł. Jeśli ryczałtowiec osiąga przychód od 300 tys. zł wzwyż – składka wyniesie 1.007,81 zł.