Masz zapał, chęci i umiejętności, by pracować samodzielnie jako freelancer lub mikroprzedsiębiorca. Czego więc jeszcze Ci brakuje, aby rozpocząć pracę w domu? Czy brak własnego kąta do pracy może stanowić przeszkodę? Otóż… tak, może.

Ważne są nie tylko umiejętności zawodowe, predyspozycje do własnej działalności czy też zdolność do pracy w skupieniu z dala od towarzystwa innych ludzi. To wszystko jest oczywiście istotne, ale wśród warunków, które często pomija się w tekstach na temat freelancingu bądź biznesu jest kwestia dysponowania odpowiednim miejscem do pracy.

Jeśli chcesz pracować twórczo i zarazem efektywnie, Twoje miejsce pracy powinno spełniać wszystkie wymienione poniżej warunki.

Miejsce pracy powinno być:

  • stałe
  • wygodne
  • nierozpraszające
  • funkcjonalne
  • przeznaczone wyłącznie do pracy
  • wyposażone w sprawny komputer z szybkim internetem.

Stałe miejsce do pracy

Przede wszystkim powinieneś wyznaczyć sobie miejsce, które będzie przypisane Twoim obowiązkom zawodowym. Ideałem będzie oddzielny gabinet, stanowiący Twoje własne biuro. Posiadanie oddzielnego pomieszczenia jest bardzo wygodne, ponieważ umożliwia wyraźne oddzielenie strefy domowej od strefy pracy, a także zapewnia miejsce potrzebne na przechowywanie wszystkich dokumentów i sprzętów związanych z działalnością zawodową.

Jeśli nie masz takiej możliwości, wydziel do swojej pracy część pokoju. Postaw tam biurko, a w jego pobliżu szafki bądź regały, które będą stanowiły Twoją przestrzeń biurową. Powinno to być stałe miejsce, a więc takie, w którym będziesz pracował przez większość czasu.

Czy nie możesz pracować gdzie popadnie? W kuchni, na balkonie, w przedpokoju? Od czasu do czasu – możesz. Szybko się jednak przekonasz, że najlepszą efektywność osiąga się wówczas, gdy pracuje się w jednym, wyznaczonym do tego celu miejscu.

Wygodne miejsce do pracy

W miejscu do pracy spędzisz co najmniej kilka godzin dziennie, jeśli więc będziesz siedzieć skulony na niewygodnym krześle, a każdy niedbały ruch ręki sprawi, że zawartość maleńkiego biurka znajdzie się na podłodze, nie będziesz zadowolony. Ucierpi też na tym Twoje zdrowie.

Czy nie jest tak, że do wszystkiego można się przyzwyczaić? Być może, ale nie każde warunki są odpowiednie do pracy. Jeśli dotychczas siadałeś w niewygodnym miejscu na pół godziny po powrocie z pracy, takie warunki mogły być wystarczające. Jeśli jednak teraz masz pracować w domu non-stop, Twoje wymagania powinny być większe. Zarówno biurko, jak i krzesło powinno być tak wygodne, by praca przez 8 godzin dziennie nie stanowiła wyzwania dla Twoich pleców, pośladków i umysłu.

Praca bez rozpraszania

Załóżmy, że masz piękne i duże biurko oraz bardzo wygodne krzesło, ale pracujesz w tym samym pomieszczeniu, w którym przez cały dzień przebywa również… Twoja teściowa. Teściowa jest miła, ale nie do końca rozumie, że gdy siedzisz tuż obok, jesteś w pracy, a nie w domu, dlatego nieustannie podsuwa nowe (lub stare) tematy do rozmowy.

Obecność innych domowników, czy też nieustające hałasy dobiegające zza okna lub z sąsiednich pomieszczeń mogą poważnie utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić efektywną pracę. Dlatego do pracy potrzebujesz takiego miejsca, które będzie wyizolowane od hałasów. Najlepiej, jeśli w godzinach Twojej pracy nikogo nie będzie w tym samym pokoju, a ewentualne osoby w sąsiednich pokojach będą szanowały czas Twojej pracy.

Funkcjonalność

Miejsce funkcjonalne to takie, w którym masz wszystko pod ręką. No dobrze – to nie zawsze jest możliwe, jednak zdecydowanie najlepiej jest, jeśli najważniejsze dokumenty, pieczątki, przybory piśmiennicze, czy też drukarkę może mieć bardzo blisko siebie.

Być może wydaje się, że konieczność wstania od biurka i przejścia do drugiego pokoju w celu włożenia dokumentu do segregatora nie stanowi zbyt dużej uciążliwości, pomyśl jednak, jakie straty czasu i energii spowoduje to w skali roku?

Uporządkowane biurko, na którym wszystko ma swoje miejsce to wielki sprzymierzeniec efektywności. Nie wierz w to, że twórczy bałagan sprawdzi się równie dobrze. Zgodnie z zasadami Kaizen, życie składa się z drobiazgów i tak jak drobne kroki mogą doprowadzić nas do sukcesu, tak codzienne błahostki, które przeszkadzają w dobrej organizacji powodują marnotrawstwo naszej energii i generują mnóstwo problemów.

Szybki komputer z szybkim łączem

Jak pewnie wiesz, napisałem książkę, w której zachęcam do oszczędzania. Ale rozsądne gospodarowanie czasem wyklucza pracę na wolnym komputerze podłączonym do wolnego łącza internetowego.

Nie musisz mieć najnowocześniejszego sprzętu, by pracować efektywnie, ale musisz mieć taki komputer i taki internet, by technika nie spowalniała Twojej pracy. Na tym akurat nie oszczędzaj!

Miejsce do pracy służy tylko do pracy

Koniec, kropka. W miejscu do pracy nie wypoczywamy, nie oglądamy filmów, nie czytamy książek. Ludzki umysł potrzebuje mentalnego oddzielenia biura od domu. Możesz bardzo lubić swoje biurko, ale wtedy gdy chcesz odpocząć, zabierz laptopa na wygodną kanapę. Staraj się nie mieszać zbyt mocno tych dwóch światów.

A co, jeśli powyższych warunków nie jesteś w stanie spełnić, ale nadal chcesz być mikroprzedsiębiorcą lub freelancerem? Wówczas pomyśl o innych możliwościach, takich jak coworking lub małe biuro. Nikt przecież nie powiedział, że koniecznie musisz pracować w domu.

 

Spodobał Ci się ten wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to