Podniesienie progów podatkowych, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz składka zdrowotna uzależniona od osiągniętego dochodu – to podstawowe założenia Nowego Ładu podatkowego.

„Nowy Ład” to dokument, w którym rząd chce przedstawić swój plan inwestycyjny po pandemii. Ma on pozwolić polskiej gospodarce szybko wrócić na ścieżkę wzrostu. Plan obejmuje wiele obszarów, od służby zdrowia po ekologię.

Przedsiębiorców interesują głównie działania związane z gospodarką i finansami. „Nowy Ład” zakłada kompleksową reformę systemu podatkowego. Według „Dziennika Gazety Prawnej” na rozwiązaniach podatkowych planowanych przez rząd skorzysta ok. 17 mln Polaków.

Reforma ma składać się z trzech elementów. Pierwszy to składka zdrowotna uzależniona od osiągniętego dochodu. Rozwiązanie to dostępne ma być wyłącznie dla firm jednoosobowych. Jednak coś za coś.  „Dziennik Gazeta Prawna” sądzi, że „Nowy Ład’ będzie związany z ograniczeniem lub nawet zniesieniem możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku.

Na pakiet ma się składać również podniesienie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Dokument przewiduje podniesienie pierwszego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Z kolei kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 30 tys. zł.

Kiedy zmiany mają być wprowadzone w życie? Tego nie wiadomo.

 

 

— Podoba Ci się ten wpis? —

Postaw mi kawę na buycoffee.to