Jak wystawić fakturę za usługę bez VAT-UE?

Ostatnio musiałem wystawić fakturę firmie mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sądziłem, że nie będzie z tym żadnego problemu, tym bardziej, że moja firma jest zarejestrowana jako płatnik VAT-UE. Ale co w sytuacji, gdy nasz klient nie ma numeru NIP-UE?

Ponieważ sam straciłem wiele czasu, aby ustalić, w jaki sposób powinienem prawidłowo wystawić fakturę mojemu klientowi, postanowiłem przygotować krótki i konkretny wpis, który innym tę sprawę ułatwi. Informacji szukałem w rozmaitych portalach internetowych, ale konsultowałem się także z księgowymi systemu InFakt, z którego korzystam.

Jaki VAT na fakturze bez VAT-UE?

Ostatecznie ustaliłem, że w sytuacji, gdy:

  • moja firma posiada NIP-UE (PL), a więc jest zarejestrowana do VAT-UE,
  • mój kontrahent (w tym przypadku brytyjska spółka LTD) nie jest płatnikiem VAT-UE,
  • transakcja dotyczy usługi,

klientowi należy wystawić fakturę bez naliczonego podatku VAT.

W pozycji VAT wybieramy pozycję „np” – co oznacza „nie płatnik”. Jeśli więc koszt usługi wynosi 1000 zł netto, klient otrzymuje fakturę, na której suma brutto jest identyczna i także wynosi 1000 zł.

Uwaga, opisana sytuacja dotyczy sprzedaży i zakupu usługi, a nie towaru!

Jaki numer wpisać w danych klienta?

Jeśli klient nie posiada numeru NIP-UE (a więc takiego z przedrostkiem oznaczającym kraj – tutaj: GB), to znaczy, że nie jest zidentyfikowany do podatku od towarów i usług. A skoro tak, to w danych firmy  pole NIP pozostawiamy puste. Wypełniamy natomiast dane adresowe oraz nazwę firmy.

Jeśli chcemy ująć na fakturze numer firmy, możemy dodać go w uwagach do faktury. Nie mam jednak informacji, by było to konieczne. 

Faktura z odwrotnym obciążeniem a VAT-UE

Faktura, o jakiej tu piszę, w myśl polskiego prawa, stanowi fakturę z odwrotnym obciążeniem, a więc zapłata podatku VAT zostaje – teoretycznie – przerzucona na klienta. W związku z tym, dla jasności, w uwagach do faktury warto powołać się na art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług. Możemy napisać np. „Faktura z odwrotnym obciążeniem”.

Dlaczego teoretycznie? Ponieważ w przypadku wspomnianej, brytyjskiej spółki LTD (tu z kolei w myśl brytyjskiego prawa) konieczność zapłaty podatku VAT w ogóle się nie pojawia. Ale to już Ciebie, jako polskiego wystawcę faktury nie musi interesować. Ty kierujesz się przepisami obowiązującymi w Polsce.

Czy fakturę ujmujemy w informacji dotyczącej VAT-UE?

Eksport usług (i towarów) zasadniczo należy wykazywać w comiesięcznych deklaracjach przesyłanych do urzędu skarbowego. Jednak w przypadku faktury wystawionej firmie, która nie posiada NIP-UE, takiego dokumentu nie ujmujemy w informacji podsumowującej.

Powyższe informacje wynikają z mojego stanu wiedzy, ale zastrzegam, że nie jestem doradcą podatkowym ani księgowym. W związku z tym niniejszego tekstu nie należy traktować jako porady prawnej, podatkowej, ani księgowej. Informacje na temat wystawiania faktur bez VAT-UE możesz znaleźć także w TYM artykule. 

Marcin

Chcesz pchnąć do przodu swój biznes, rozwiązać palące problemy lub nauczyć się czegoś nowego? Sprawdź, co mogę zrobić dla Ciebie i Twojej firmy -> Konsultacje i szkolenia dla przedsiębiorców. Możesz też zlecić e-marketing mojej agencji Empemedia.pl.