Firma bez kapitału nie jest w stanie funkcjonować. Stąd bardzo często pojawia się konieczność dofinansowania prowadzonej działalności gospodarczej. Można to zrobić, korzystając z dostępnych na rynku instrumentów finansowych, a wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i niekoniecznie muszą to być kredyty komercyjne. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc.

To, skąd weźmiesz pieniądze na rozwój swojego biznesu, w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb inwestycyjnych. Możesz zdecydować się zarówno na dotację, jak również niskooprocentowane pożyczki unijne. Warto pamiętać, że każda metoda finansowania zakłada inne cele, ma inne warunki i zasady, co może ograniczać potencjalne źródła wsparcia.

Dofinansowanie do zatrudnienia

W każdym przedsiębiorstwie przychodzi taki moment, kiedy trzeba pomyśleć o zwiększeniu liczby pracowników. Jeśli potrzebujesz nowej osoby do zespołu, koszty jej zatrudnienia możesz zrefundować dzięki środkom z urzędu pracy.

W ramach działania „Doposażenie stanowiska pracy” możesz zakupić m.in.:

  • sprzęt,
  • urządzenia,
  • maszyny,
  • wyposażenie (m.in. meble).

Ile możesz uzyskać? Maksymalny pułap dofinansowania wynosi 6-krotność średniego wynagrodzenia. Pamiętaj o tym, że jest to refundacja i na każde nowe stanowisko musisz mieć już 2 pełne etaty. Ponadto, nie możesz stworzyć więcej niż 5 stanowisk pracy, a także zalegać z płatnościami danin publicznych czy redukować wymiaru czasu pracy.

Twoja firma musi działać na rynku minimum 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o refundację.

Dotacje na szkolenia

Jak pewnie wiesz, zawsze warto się szkolić, aby być bardziej konkurencyjnym i zajmować lepszą pozycję na rynku. Często jednak koszt różnego rodzaju kursów branżowych jest wysoki. Tu z pomocą przychodzi Ci Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który umożliwi sfinansowanie koszty szkoleń, studiów podyplomowych dla Ciebie i Twoich pracowników.

Wysokość dotacji na taką formę kształcenia to aż 3-krotność średniej krajowej na jednego uczestnika. Miej na względzie, że oddelegowany pracownik musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na minimum ½ etatu, a także nie może przebywać na urlopie oraz zwolnieniu lekarskim.

 

Środki na zakup maszyn i urządzeń

Sprzęt ma to do siebie, że z czasem się zużywa, ulega coraz częstszym awariom i w końcu dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba go wymienić. Jeśli nie masz pieniędzy na jego zakup, pomoże Ci w tym Unia Europejska.

Z dotacji opłacisz nie tylko wymianę maszyn, ale również m.in. oprogramowanie. Pamiętaj, że wysokość dofinansowania zależna jest od regionu i może wynosić maksymalnie 85% ceny. Jednak nie w każdym województwie takie operacje będą możliwe do przeprowadzenia, ze względu na inne potrzeby inwestycyjne.

Aby ubiegać się o ten rodzaj finansowania firma nie może być w stanie likwidacji lub upadłości, nie może zalegać z płatnościami danin publicznych oraz musi posiadać siedzibę lub oddział na terenie konkretnego województwa.

Poszukując dotacji na rozwój firmy warto skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie funduszy unijnych: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka.

Czy korzystać z instrumentów finansowych?

Jeśli chcesz budować silną firmę, musisz w nią inwestować. Brak własnych środków nie powinien być przeszkodą, bo możesz skorzystać z dostępnych na rynku opcji. W zależności od rodzaju projektu, jaki chcesz zrealizować, znajdziesz sposób, aby go sfinansować.

 

Spodobał Ci się ten wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to