Firma bez kapitału nie jest w stanie funkcjonować. Stąd bardzo często pojawia się konieczność dofinansowania prowadzonej działalności gospodarczej. Można to zrobić, korzystając z dostępnych na rynku instrumentów finansowych, a wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i niekoniecznie muszą to być kredyty komercyjne. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc.
To, skąd weźmiesz pieniądze na rozwój swojego biznesu, w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb inwestycyjnych. Możesz zdecydować się zarówno na dotację, jak również niskooprocentowane pożyczki unijne. Warto pamiętać, że każda metoda finansowania zakłada inne cele, ma inne warunki i zasady, co może ograniczać potencjalne źródła wsparcia.
Dofinansowanie do zatrudnienia
W każdym przedsiębiorstwie przychodzi taki moment, kiedy trzeba pomyśleć o zwiększeniu liczby pracowników. Jeśli potrzebujesz nowej osoby do zespołu, koszty jej zatrudnienia możesz zrefundować dzięki środkom z urzędu pracy.
W ramach działania „Doposażenie stanowiska pracy” możesz zakupić m.in.:
- sprzęt,
- urządzenia,
- maszyny,
- wyposażenie (m.in. meble).
Ile możesz uzyskać? Maksymalny pułap dofinansowania wynosi 6-krotność średniego wynagrodzenia. Pamiętaj o tym, że jest to refundacja i na każde nowe stanowisko musisz mieć już 2 pełne etaty. Ponadto, nie możesz stworzyć więcej niż 5 stanowisk pracy, a także zalegać z płatnościami danin publicznych czy redukować wymiaru czasu pracy.
Twoja firma musi działać na rynku minimum 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o refundację.
Dotacje na szkolenia
Jak pewnie wiesz, zawsze warto się szkolić, aby być bardziej konkurencyjnym i zajmować lepszą pozycję na rynku. Często jednak koszt różnego rodzaju kursów branżowych jest wysoki. Tu z pomocą przychodzi Ci Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który umożliwi sfinansowanie koszty szkoleń, studiów podyplomowych dla Ciebie i Twoich pracowników.
Wysokość dotacji na taką formę kształcenia to aż 3-krotność średniej krajowej na jednego uczestnika. Miej na względzie, że oddelegowany pracownik musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na minimum ½ etatu, a także nie może przebywać na urlopie oraz zwolnieniu lekarskim.
Środki na zakup maszyn i urządzeń
Sprzęt ma to do siebie, że z czasem się zużywa, ulega coraz częstszym awariom i w końcu dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba go wymienić. Jeśli nie masz pieniędzy na jego zakup, pomoże Ci w tym Unia Europejska.
Z dotacji opłacisz nie tylko wymianę maszyn, ale również m.in. oprogramowanie. Pamiętaj, że wysokość dofinansowania zależna jest od regionu i może wynosić maksymalnie 85% ceny. Jednak nie w każdym województwie takie operacje będą możliwe do przeprowadzenia, ze względu na inne potrzeby inwestycyjne.
Aby ubiegać się o ten rodzaj finansowania firma nie może być w stanie likwidacji lub upadłości, nie może zalegać z płatnościami danin publicznych oraz musi posiadać siedzibę lub oddział na terenie konkretnego województwa.
Poszukując dotacji na rozwój firmy warto skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie funduszy unijnych: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka.
Czy korzystać z instrumentów finansowych?
Jeśli chcesz budować silną firmę, musisz w nią inwestować. Brak własnych środków nie powinien być przeszkodą, bo możesz skorzystać z dostępnych na rynku opcji. W zależności od rodzaju projektu, jaki chcesz zrealizować, znajdziesz sposób, aby go sfinansować.