Czy lepiej zdecydować się na usługi biura rachunkowego, czy na program do księgowości? To trudny wybór, szczególnie przy zakładaniu firmy. A gdyby tak można było mieć jedno i drugie? Powiesz, że to za drogo, ale znam dobre wyjście z takiej sytuacji.

Wiem o czym mówię, ponieważ sam z tego rozwiązania korzystam. Polecam je, bo wiem, że skoro sprawdza się u mnie, ma szansę sprawdzić się również u Ciebie. Jego wielką zaletą jest możliwość stopniowania dostępu do poszczególnych usług – ja przeszedłem po kolei prawie wszystkie poniższe etapy. Brzmi tajemniczo? Już wyjaśniam!

Program do księgowości za 5 złotych

Kiedy rozpoczynasz działalność gospodarczą, przeważnie nie wiesz jeszcze, czy Twój pomysł na własną firmę wypali. Pewnie nie brakuje Ci optymizmu, ale jednocześnie warto patrzeć realnie i unikać niepotrzebnych kosztów.

Stąd ta właśnie propozycja – skorzystaj z programu do księgowości, który jest tani! Ale nie byle jaki, bo raz wybrany system tego typu trudno będzie zmienić. Najlepiej więc zdecydować się na taki program, który będzie rósł razem z Twoją firmą.

Pod tym względem bardzo dobrym rozwiązaniem będzie InFakt. Z aplikacji przez 30 dni możesz korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Jeśli program Ci się spodoba, po tym czasie możesz wybrać plan, którego cena zależy od liczby księgowanych dokumentów. Czyli – jeśli na początku dokumentów będziesz mieć niewiele, miesięczny koszt może się zaczynać nawet od 5 złotych netto.

Dobry program do księgowości – gdy nabierzesz rozpędu

A co, jeśli firma się rozrośnie? Im większą liczbą dokumentów obracać będzie Twoja firma, tym wyższego pakietu będziesz potrzebować.

O jakich kosztach mówimy?  Przy liczbie 500 dokumentów miesięcznie (a to naprawdę bardzo duża liczba!) w Pakiecie Podstawowym zapłacisz 40 zł miesięcznie, czyli 480 zł netto rocznie (opłat dokonuje się za cały rok). Jeśli dokumentów będziesz mieć ok. 40, koszt miesięczny wyniesie 25 zł. Sam/a oceń, czy to dużo, czy mało.

Poza tym cena to nie wszystko. Program InFakt posiada wersję na komputery oraz uproszczoną aplikację na smartfony. Sam system jest czytelny i intuicyjny – wg mnie przyjemnie się w nim pracuje. W programie możemy m.in. wystawiać faktury, dodawać koszty, sprawdzać składki ZUS, wysyłać JPK do urzędu skarbowego, a nawet przygotowywać PIT roczny (korzystając bez dodatkowych opłat z powiązanej aplikacji).

Jakie pakiety oferuje InFakt?

Obecnie InFakt proponuje 3 pakiety, różniące się od siebie zakresem dostępnych usług. Jeśli interesuje Cię samodzielne dodawanie dokumentów, w większości przypadków wystarczy Pakiet Podstawowy. W mojej ocenie zawiera on wszystko, co potrzeba początkującemu przedsiębiorcy. A jeśli uznasz, że to jednak za mało, w każdej chwili możesz przejść na wyższy level.

Pakiet Optymalny, w porównaniu z Podstawowym zawiera takie dodatkowe funkcje, jak możliwość dołączania linków do szybkich płatności do faktur, czy też synchronizacja salda bankowego na koncie bankowym firmy z InFaktem. Wg mnie są to mało użyteczne udogodnienia, ale oczywiście każdy sam może zdecydować, co jest mu potrzebne.

Ewentualnie zastanawiałbym się nad Pakietem Premium, ponieważ tutaj dostajemy dodatkowo wsparcie księgowych i jeszcze lepszą integrację programu z kontem bankowym (program może automatycznie oznaczać opłacone faktury).

Nie nakręcaj się jednak na wyższe pakiety, dopóki nie przetestujesz programu. Jeśli mam być szczery, z całego serca polecam InFakt, ale w Pakiecie Podstawowym. Chyba, że Twoje potrzeby naprawdę wzrosną!

Program i księgowa – w jednej paczce

Wtedy do wyboru masz coś jeszcze – dostęp do księgowej lub księgowego z biura rachunkowego współpracującego z InFaktem. Takich osób jest bardzo wiele!

Księgowych możesz  wybierać z listy, a wybór będzie prostszy, jeśli za pomocą wygodnego filtra ustalisz parametry swojej działalności. Dzięki temu szybko dowiesz się, który księgowy będzie najtańszy właśnie dla Ciebie. W dodatku przedsiębiorcy wystawiają księgowym opinie. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym specjalistą.

Ja zdecydowałem się na ten krok, gdy musiałem obsłużyć umowy-zlecenia. Wcześniej zajmowałem się księgowością samodzielnie (właśnie za pomocą programu InFakt) i nie sprawiało mi to szczególnych trudności. Poległem natomiast przy wypełnianiu deklaracji dla ZUS-u. Na szczęście znaleziona w InFakcie księgowa szybko wybawiła mnie z kłopotów i równie sprawnie przejęła całość spraw księgowych. To, że jej biuro rachunkowe znajduje się 200 kilometrów od mojej firmy, ani trochę nie utrudnia nam współpracy. Kontakt mamy zarówno mailowy, jak i telefoniczny, więc w razie pytań zawsze mam się do kogo zwrócić.

Co ważne, wybierając księgowego, nie tracisz dostępu do programu. Nadal samodzielnie wystawiasz faktury i masz dostęp do Pulpitu Finansowego. Ale uwaga – tracisz możliwość samodzielnego dodawania kosztów. Po prostu niektóre obowiązki (i odpowiedzialność za nie) przejmuje wtedy Twój księgowy.

Dokumenty kosztowe (faktury otrzymane) możesz wrzucać do systemu jako załączniki PDF z komputera, albo w formie skanów (zdjęć) wykonywanych telefonem za pośrednictwem aplikacji InFakt. Odpowiedni program, dzięki modułowi OCR sam potrafi „przetłumaczyć” zdjęcia na dokumenty, ale później księgowa/księgowy sprawdzają jeszcze poprawność wczytanych danych. W przeciwieństwie do współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi, tutaj żadnych dokumentów nie trzeba przesyłać kurierem.

I jeszcze jedna ważna sprawa – o ile w przypadku pakietów dotyczących aplikacji InFakt, płatności dokonujemy za cały rok z góry, o tyle w przypadku pakietu z księgową lub księgowym, płatność jest pobierana miesięcznie (można ustawić płatności automatyczne). Z usługi można skorzystać z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Program do księgowości – także dla spółki z o.o.

Czy istnieje jakiś jeszcze wyższy pakiet? No cóż, do tego „levelu” jeszcze nie doszedłem, z naciskiem na jeszcze… Za wyższą szkołę jazdy można uznać prowadzenie spółki prawa handlowego, czyli np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W takim przypadku trzeba już prowadzić księgi handlowe, co niestety zawsze i wszędzie będzie droższe w porównaniu z Księgą Przychodów i Rozchodów. Plus, że prowadzenie pełnej księgowości także możemy zlecić w InFakcie, wiążąc się z księgowym świadczącym usługi dla spółek. W tym przypadku również nikt nie odbierze Ci dostępu do aplikacji, możesz więc cały czas mieć wygodny podgląd swoich finansów.

Jeśli chcesz wypróbować InFakt, a po okresie próbnym być może zamówić którąś z wyżej opisywanych usług (aplikacja lub aplikacja + księgowa), zarejestruj się poprzez ten link afiliacyjny: https://www.infakt.pl/polecam/bossblog. W przypadku rejestracji przez ten link, większość usług powiązanych jest z 10-procentową zniżką!