Jeśli szukasz programu do księgowości on-line, prawdopodobnie albo zakładasz firmę, albo zamierzasz zrezygnować z usług biura rachunkowego. Obydwie sytuacje mogą wskazywać na odmienne potrzeby, ale ostatecznie dobry program do księgowości powinien spełnić różne oczekiwania.

Program do księgowości dla początkujących przedsiębiorców

Na początek załóżmy, że należysz do pierwszej grupy. Dopiero zakładasz firmę i nie chcesz wybierać drogich abonamentów. Właściwie najlepiej, gdyby program do księgowości był bezpłatny. Co powinien umieć? Najważniejsze może się wydawać wygodne wystawianie faktur. Ale skoro już w danym programie wystawiasz faktury, to dobrze by też było, gdyby dane z tych faktur przepisywały się automatycznie do elektronicznej książki przychodów i rozchodów.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jeśli wpisujesz faktury przychodowe, to może dałoby się także wpisać faktury kosztowe i mieć wszystko w jednym systemie? Owszem, dałoby się. Najlepiej też, żeby podatki same się obliczały i żeby można było wygenerować PIT na koniec roku i od razu z systemu wysłać go do urzędu.

 

Księgowość on-line dla firm z kilkuletnim stażem

Na chwilę jednak przejdźmy do drugiej grupy odbiorców. Wyobraźmy sobie kogoś, kto korzystał dotychczas z biura rachunkowego, ale teraz chce ciąć koszty. W związku z tym przechodzi na internetowy program do księgowania i fakturowania. Jego firma działa od kilku lat, przedsiębiorca jest VAT-owcem, a więc jego potrzeby są całkiem spore. Z drugiej strony, on sam nie jest księgowym i przerażają go zawiłości związane z wciąż zmieniającymi się przepisami podatkowymi.

Czego więc potrzebuje? Potrzebuje stale aktualizowanego programu do księgowości, który „poprowadzi go za rękę”. Na przykład pozwoli na wygenerowanie jednym kliknięciem plików JPK-VAT (oraz innych plików JPK) oraz na równie szybkie wysłanie ich do urzędu skarbowego. A w razie wątpliwości, z pomocą przyjdą księgowi, którzy bez dodatkowych opłat odpowiedzą nawet na skomplikowane kwestie księgowo-podatkowe.

Taki program powinien umożliwiać wykonywanie w maksymalnie uproszczony sposób wszystkich czynności związanych z fakturami, księgą przychodów i rozchodów (KPiR), czy podatkami. I oczywiście w każdej chwili musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, nawet jeśli te zmieniają się z miesiąca na miesiąc!

 

Jaki program do księgowości w 2023 roku?

Swoją obecną firmę prowadzę od ponad 10 lat. Od początku jestem wierny jednemu programowi do księgowości on-line i nie widzę powodów, by zamieniać go na jakikolwiek inny. Tym programem jest InFakt. Dlaczego jestem z niego zadowolony?

Ponieważ jest kompletny, a zarazem prosty w obsłudze. Do tego cały interfejs jest estetyczny, co też ma pewne znaczenie w przypadku programu, z którym mamy obcować przez kilka, a może nawet kilkanaście lat lub więcej. Posiada wszystkie te cechy, które według mnie powinny się znaleźć w dobrej klasy programie do księgowości on-line.

Ale w 2020 roku zwróciłem uwagę na jeszcze jedną kwestię! Otóż po zalogowaniu do programu, system sam podpowiedział mi, na podstawie moich danych księgowych, z jakich możliwości Tarczy Antykryzysowej mogłem skorzystać!

Prawdę mówiąc, nie wiedziałem, że przysługiwało mi prawo do postojowego i pewnie nie złożyłbym wniosku, gdyby nie komunikat w programie InFakt! Byłem pewien, że przekroczyłem limit uprawniający do skorzystania z pomocy, tymczasem okazało się, że się w nim zmieściłem (na styk, ale jednak!).

Program poinformował mnie zarówno o prawie do zwolnienia z ZUS, o prawie do pożyczki do przedsiębiorców oraz o możliwości skorzystania z postojowego. Nie były to jednak informacje wyświetlane wszystkim użytkownikom, ale weryfikowane indywidualnie na podstawie moich danych z KPiR.

Od tego roku musiałem także skorzystać z rzadko stosowanej opcji zastosowania niestandardowego wskaźnika VAT, ze względu na to, że część usług realizowałem dla instytucji finansowanych ze środków publicznych. Nie będę tu wyjaśniał, na czym to polega, bo to dość skomplikowane. Dla mnie ważne jest to, że nawet tak niestandardową operację mogłem uwzględnić w ustawieniach InFaktu. Wygląda więc na to, że w tym programie naprawdę każdy przedsiębiorca może – w prosty sposób – prowadzić całość swoich spraw księgowo-podatkowych.

Pierwszą wersję tego artykułu pisałem w 2020 roku, ale w 2023 nadal jest aktualny!

Program do księgowości – bez przepłacania

Dla początkujących przedsiębiorców ważna jest możliwość korzystania z programu do faktur oraz z programu do księgowości w niskiej cenie. InFakt pozwala przetestować program przez 30 dni bez opłat. Po tym okresie koszty będą zależały od liczby księgowanych dokumentów – jeśli mamy ich dużo, zapłacimy więcej, ale najmniejszy pakiet możemy mieć już za 5 zł netto miesięcznie.

Sprawdź bez płacenia, jak działa InFakt, zapoznaj się z jego ustawieniami, zobacz czy Ci pasuje.

Przetestuj InFakt, a jeśli uznasz, że ten program do księgowości jest dobry także dla Ciebie, możesz skorzystać z 10-procentowej zniżki na większość pakietów. Wystarczy, że zarejestrujesz się za pośrednictwem poniższego linku. Sama rejestracja jest bezpłatna, natomiast zniżkę otrzymasz wtedy, gdy zdecydujesz się na płatną wersję dostępu do InFaktu.

 

Link do darmowej rejestracji:

https://www.infakt.pl/polecam/bossblog

 


PS.  Ten artykuł powstał z mojej inicjatywy i nie jest artykułem sponsorowanym. Program polecam, ponieważ z niego korzystam, jestem zadowolony i jestem przekonany, że przyda się także innym. Natomiast link jest linkiem afiliacyjnym.

Aktualizacja 23.03.2023 r.