Czy istnieje dobry i niedrogi program do faktur i księgowości? Obecnie nie jest już darmowy, ale nadal może się opłacać! Myślę, że wciąż oferuje bardzo dobrą relację jakości do ceny – w dodatku nadal możesz go bezpłatnie testować przez 30 dni. 

Sam od ponad 10 lat korzystam z programu do księgowości InFakt i jestem z niego bardzo zadowolony. Obsługa jest intuicyjna, a gdy pojawiają się problemy, księgowe z InFaktu szybko odpowiadają – pomoc księgową w Pakiecie Premium możemy uzyskać zarówno poprzez infolinię, e-mailowo, jak i przez chat.

Dla mnie cały system jest bardzo wygodny, a do tego daje możliwość generowania i wysyłania (obowiązkowego dla “vatowców”) Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) bezpośrednio w InFakcie, dosłownie dwoma kliknięciami. InFakt jest tak prosty, że mogę sam wykonywać wszystkie operacje księgowe w swojej małej firmie.

Jaki program do faktur za darmo?

Ale czy to, co jest dobre dla mnie, będzie odpowiednie także dla innych? No właśnie… Ostatnio chciałem pomóc osobie, która ma zupełnie inną sytuację niż ja. Jedna faktura miesięcznie, sporadyczne koszty, brak VAT-u. Zacząłem przeglądać porównania programów do fakturowania, programów do księgowości i prawdę mówiąc nie wiedziałem, co mógłbym poradzić. Okazało się, że „darmowy” program, na który zdecydowała się ta osoba, nie kopiuje nawet danych z faktur do Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), ani nie pozwala ustalić wysokości składek ZUS! Do tego interfejs – masakra – brzydki i przede wszystkim niewygodny.

Dopiero wtedy ponownie zajrzałem na InFakt i okazało się, że nie zaproponowałem rozwiązania, które miałem na wyciągnięcie ręki. Obecnie co prawda nie ma już tu darmowej wersji programu, ale nadal jest dostępny bezpłatny okres testowy. Natomiast ceny pakietów płatnych zaczynają się już od 5 zł netto miesięcznie! 

Co ważne, program ten zawiera w sobie wszystkie funkcje programu do wystawiania faktur, a do tego pozwala na prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów, podpowiada składki ZUS, umożliwia wpisywanie kosztów. A wszystko odbywa się łatwo, intuicyjnie i w estetycznie zaprojektowanym systemie. Esteci mogą sobie nawet wybrać wygląd faktur spośród 20 szablonów lub zaprojektować własny wzór.

Tak system wygląda od środka:

podgląd infakt

Tani a dobry program do księgowości

Gdzie jest haczyk? Za 5 zł można dodać tylko do 3 dokumentów miesięcznie. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które np. świadczą usługi dla byłego pracodawcy lub dopiero zaczynają działalność gospodarczą.

Gdy w firmie pojawiają się kolejni klienci, wówczas pozostaje przejść na kolejne plany. To, ile będziemy płacić, będzie uzależnione od tego, ile dokumentów wystawiamy miesięcznie. Myślę, że to uczciwy układ. Najmniejsi płacą malutko, więksi płacą więcej – ale bez przesady. Np. przy 40 dokumentach w 2023 roku zapłacimy 25 zł netto za Pakiet Podstawowy (wg mnie jest zupełnie wystarczający dla większości przedsiębiorców). 

Dodatkowo, na niektóre pakiety otrzymasz rabat, jeśli dokonasz bezpłatnej rejestracji przez ten link:   https://www.infakt.pl/polecam/bossblog .

 

Tak w Infakcie wystawia się faktury:

 

Szybka rejestracja w InFakt

Aktualizacja 23.03.2023 r.