Czy istnieje dobry darmowy program do faktur i księgowości? Tak, istnieje, choć jak zwykle w takich sytuacjach jest pewien haczyk, na szczęście niewielki. InFakt to zdecydowanie jeden z najlepszych programów do księgowości i fakturowania w Polsce, dostępny obecnie za 0 zł lub za 17,55 zł netto.

Sam od ponad 5 lat korzystam z programu do księgowości InFakt i jestem z niego bardzo zadowolony. Obsługa jest intuicyjna, a gdy pojawiają się problemy, księgowe z InFaktu szybko odpowiadają – pomoc możemy uzyskać zarówno poprzez infolinię, e-mailowo, jak i przez chat. Dla mnie cały system jest bardzo wygodny, a ostatnio bardzo ucieszyła mnie możliwość generowania i wysyłania (obowiązkowego dla „vatowców”) Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) bezpośrednio w InFakcie, dosłownie dwoma kliknięciami. InFakt jest tak prosty, że mogę sam wykonywać wszystkie operacje księgowe w swojej małej firmie.

Jaki program do faktur za darmo?

Ale czy to, co jest dobre dla mnie, będzie odpowiednie także dla innych? No właśnie… Ostatnio chciałem pomóc osobie, która ma zupełnie inną sytuację niż ja. Jedna faktura miesięcznie, sporadyczne koszty, brak VAT-u. Zacząłem przeglądać porównania programów do fakturowania, programów do księgowości i prawdę mówiąc nie wiedziałem, co mógłbym poradzić. Okazało się, że „darmowy” program, na który zdecydowała się ta osoba, nie kopiuje nawet danych z faktur do Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), ani nie pozwala ustalić wysokości składek ZUS! Do tego interfejs – masakra – brzydki i przede wszystkim niewygodny.

Dopiero wtedy ponownie zajrzałem na InFakt i okazało się, że nie zaproponowałem rozwiązania, które miałem na wyciągnięcie ręki.  Po pierwsze, InFakt także ma darmową wersję programu. Dostępny jest darmowy program do fakturowania oraz drugi – bezpłatny program do księgowości. Ten drugi zawiera w sobie wszystkie funkcje pierwszego, a do tego pozwala na generowanie KPIR, podpowiada składki ZUS, umożliwia wpisywanie kosztów. A wszystko odbywa się łatwo, intuicyjnie i w estetycznie zaprojektowanym systemie. Esteci mogą sobie nawet wybrać wygląd faktur spośród 20 szablonów lub zaprojektować własny wzór.

Tak system wygląda od środka:

podgląd infakt

Tani a dobry program do księgowości

Gdzie jest haczyk? Za darmo można wystawić tylko do 3 faktur miesięcznie. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które np. świadczą usługi dla byłego pracodawcy lub dopiero zaczynają działalność gospodarczą. Gdy w firmie pojawia się czwarty klient, wówczas pozostaje przejść na plan płatny.

Ale i tu mam dobrą wiadomość – obecnie trwa promocja, dzięki której koszt miesięczny dostępu do pełnej, nielimitowanej wersji systemu wynosi zaledwie 19,50 zł + VAT (za pierwszy rok). Biorąc pod uwagę najbogatszą na rynku funkcjonalność, wg mnie jest to cena bezkonkurencyjna. Dodatkowo można ją jeszcze obniżyć o 10%, rejestrując się przez ten link: https://www.infakt.pl/polecam/bossblog .

 

Tak w Infakcie wystawia się faktury:

 

Na koniec, żeby już wszystko było jasne, mam jeszcze dla Was porównanie planu darmowego oraz płatnego:

Program do księgowości za 0 złProgram do księgowości za 19,50 zł netto
 • Wystawianie do 3 faktur miesięcznie
 • Zapis faktur do PDF
 • Wysyłka faktur e-mailem do klientów bezpośrednio z systemu
 • Zapis do 3 klientów
 • Dodawanie 3 kosztów miesięcznie
 • Automatyczne generowanie KPIR
 • Automatyczne generowanie deklaracji VAT-7
 • Automatyczne generowanie deklaracji PIT-5
 • Aktualne składki ZUS
 • Wysyłanie do urzędów deklaracji VATi PIT bezpośrednio z aplikacji

 

Dodatkowo, w porównaniu z planem darmowym:

 • Wystawianie faktur bez limitów
 • Nielimitowana liczba klientów miesięcznie
 • Dodawanie kosztów bez limitu

Koszt miesięczny, przy zakupie przez link afiliacyjny: 17,55 zł netto.

Według mnie fakty mówią same za siebie. InFakt od dawna był bezkonkurencyjny, a teraz jeszcze okazuje się, że można korzystać z niego za darmo lub w bardzo dobrej cenie. A jak już pewnie wiecie, nie polecam rzeczy, do których sam nie mam przekonania 🙂 . 

Więcej o funkcjach InFaktu napisałem w tym tekście:
https://bossblog.pl/jaki-program-do-ksiegowosci-w-malej-firmie/

 

Szybka rejestracja w InFakt

PS. Jeśli masz pytania dot. funkcji lub obsługi programu, możesz zadać je w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć, oczywiście z punktu widzenia zwykłego użytkownika i na podstawie własnych doświadczeń. Nie jestem ani pracownikiem, ani ekspertem InFaktu.