Chcesz założyć własną firmę i brakuje Ci kapitału?  Boisz się, że nie poradzisz sobie z formalnościami przy ubieganiu się o dotację na założenie firmy? Przeczytaj co zrobić – krok po kroku, aby dostać dotację z urzędu pracy.

Aktualnie środki na założenie biznesu znajdziesz przede wszystkim w urzędach pracy. Aby je zdobyć, musisz być osobą bezrobotną, czyli zarejestrowaną w konkretnym „pośredniaku”.

Jak przygotować się do ubiegania o dotację na start?

Już na początku pojawia się kilka dodatkowych wymogów, które należy spełnić. Po pierwsze, musisz mieć ustalony I lub II profil pomocy (profil to zakres wsparcia dopasowany do Twoich potrzeb, przygotowany na podstawie kwestionariusza). Po drugie, może się zdarzyć, że pieniądze będą przeznaczone dla osób w określonym wieku (np. do 30 r.ż.). Po trzecie, aby złożyć wniosek musisz figurować w ewidencji bezrobotnych określony czas (np. 3 miesiące).

Ponadto wiele urzędów pracy wymaga, aby osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe posiadała wkład własny. W zależności od „pośredniaka” jest to zazwyczaj około 20% wnioskowanej kwoty. Co prawda nie w każdym urzędzie jest to wymagane, jednak warto taki wkład zadeklarować.

Kolejną sprawą jest lokal, gdzie działalność będzie zarejestrowana. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie, w momencie składania dokumentacji musisz posiadać siedzibę.

Ile pieniędzy można dostać z urzędu pracy?

Co do zasady, maksymalna kwota dotacji wynosi 6-krotność średniej krajowej. W tej chwili jest to nieco ponad 27 tysięcy złotych. Jednak bardzo często urzędy pracy zmniejszają tę pulę, ustalając górny próg na poziomie 16, 18 czy 20 tysięcy złotych.

To o tyle istotne, że przekroczenie maksymalnej kwoty może skutkować odrzuceniem Twojej aplikacji.

Na jaki rodzaj działalności można uzyskać dofinansowanie?

Pamiętaj, że jednym z kryteriów oceny jest zgodność dotychczasowego doświadczenia i wykształcenia z planowaną firmą. Zatem im większa, tym masz większą szansę na uzyskanie dotacji.

Miej jednak na uwadze, że nie każdy biznes może liczyć na wsparcie finansowe. Poszczególne urzędy mają swój wewnętrzny katalog działalności, które wykluczone są z takiej możliwości.

W zależności od pośredniaka może to być m.in.:

 • działalność transportowa,
 • działalność sezonowa,
 • działalność ezoteryczna,
 • punkt przyjmowania opłat,
 • skup i sprzedaż złomu,
 • studio tatuażu,
 • salon gier,
 • sklep internetowy,
 • lombard,
 • import samochodów.

Z dofinansowania w większości przypadków wykluczona jest też działalność, która będzie prowadzona w formie spółek. Dlatego przed przystąpieniem do przygotowania wniosku dokładnie sprawdź regulamin i zobacz czy Twój pomysł się kwalifikuje.

Co można kupić w ramach dotacji?

Zakres wydatków, które można sfinansować z przyznanych środków różni się w zależności od urzędu pracy. W ramach dotacji możesz kupić sprzęt, maszyny, oprogramowanie, towar, materiały, usługi reklamowe i prawne.

Ponadto bardzo często ustalone są określone progi procentowe pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Co oznacza, że np. na sprzęt i maszyny trzeba wydać przynajmniej 50% wnioskowanej kwoty, na materiały lub zatowarowanie maksymalnie do 50%, a na reklamę do 10%.

Warto zweryfikować progi, aby nie przekroczyć maksymalnego pułapu, bo to również może skutkować odrzuceniem wniosku.

Tego m.in. nie możesz sfinansować z dotacji:

 • szkolenia;
 • transport zakupionych przedmiotów;
 • zakup kasy fiskalnej;
 • zakup środka transportu;
 • zakup akcji, obligacji;
 • zakup odzieży i obuwia;
 • koszty budowy i remontu lokalu;
 • koszty ubezpieczeń;
 • bieżące opłaty.

Jak przygotować wniosek o dotację na założenie firmy?

Wniosek musi być spójny, przygotowany szczegółowo i profesjonalnie. Dokładnie przedstaw swój pomysł, zakres usług, rynek oraz odbiorców docelowych.

Ważne jest to, abyś posiłkował się dostępnymi danymi (raporty, analizy, artykuły lub dane GUS) odnoszącymi się do planowanej działalności. Mile widziane jest też posługiwanie się własnymi badaniami.

Zastanów się, kto będzie Twoim klientem, jaki podział użytkowników zakładasz (np. indywidualni czy biznesowi), jakie mają potrzeby i problemy. Definiując odbiorców staraj się zrobić to możliwie drobiazgowo, wskazując m.in. na cechy demograficzne (płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania etc.).

W biznesplanie opisz swoich dostawców. Kto nimi będzie, dlaczego wybrałeś takie firmy, co będą Ci dostarczały i dlaczego musisz mieć zaopatrzeniowców. Wskaż również sposób reklamy i dystrybucji produktów lub usług.

Charakteryzując rynek, zwróć uwagę, w jakiej jest fazie (wzrost, stabilizacja, spadek), a także kiedy występuje zjawisko sezonowości i jak sobie z nim poradzisz. Sprawdź, kto może być Twoim konkurentem, jakie ma mocne i słabe strony oraz kto jest liderem na rynku. Zastanów się, jakie masz przewagi nad rywalami i w czym będziesz od nich lepszy.

Nie zapomnij opisać swojej ścieżki zawodowej, zdobytych kwalifikacji i umiejętności, w tym umiejętności miękkich, które mogą Ci się przydać w biznesie (np. negocjacje, sprzedaż).

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie dotacji?

Przede wszystkim dołącz do wniosku referencje z poprzednich miejsc pracy. To zwiększy Twoje szanse na dofinansowanie, bo pokazuje Cię jako osobę sumienną, rzetelną i wiarygodną.

Ponadto postaraj się uzyskać listy intencyjne lub umowy o współpracy z klientami bądź dostawcami. Dzięki temu możesz uzyskać dodatkowe punkty, a urząd pracy przyjmuje, że masz już pierwszych zainteresowanych, więc jest większa szansa na utrzymanie firmy na rynku. W zależności od rodzaju pomysłu dołącz swoje portfolio. Np. jeśli byłaby to firma budowlana, to możesz zamieścić zdjęcia wcześniejszych realizacji z okresu zatrudnienia.

Nie zapomnij także o wspomnianym wcześniej wkładzie własnym. W biznesplanie wskaż swoje zasoby finansowe i ich przeznaczenie. Weź pod uwagę, że w niektórych urzędach pracy można dostać za to dodatkowe punkty.

Miej też na uwadze, aby dołączyć certyfikaty ukończonych szkoleń i kursów. Zarówno tych bezpośrednio związanych z planowaną działalnością, jak również bardziej ogólnych (np. językowe).

Do odważnych świat należy!

Wiesz już, co powinieneś zrobić, aby przygotować skuteczny wniosek o dotację na start. Pamiętaj o tym, żeby nie pominąć żadnego elementu i nie popełnić błędu, bo może Cię to sporo kosztować.  Zatem zarejestruj się w urzędzie, przygotuj dokumentację, zgromadź załączniki i czekaj na pozytywną decyzję.

 

Spodobał Ci się ten wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to