Myślisz o własnym biznesie, a jednocześnie pracujesz na etacie? Chciałbyś spróbować swoich sił, lecz nie wiesz, czy dasz radę wszystko pogodzić? Zobacz, jakie wyzwania na Ciebie czekają i co musisz zrobić, aby skutecznie rozwijać swoją firmę jednocześnie pracując u kogoś.

Z całą pewnością wiesz, że praca etatowa to swego rodzaju bezpieczeństwo. Masz stałą pensję i pewność jej otrzymania, określone benefity (m.in. płatne urlopy, premie, narzędzia pracy). To z pewnością pociągająca wizja realizacji kariery zawodowej.

Jednak wiele osób pragnie czegoś więcej i zostaje przedsiębiorcami, co może wiązać się z niepewnością jutra, nieregularnymi dochodami oraz brakiem wolnego. Jeśli i Ciebie pociąga chęć założenia własnego biznesu, a jednocześnie potrzebujesz stabilizacji, rozpocznij działalność gospodarczą nie rezygnując z etatu.

Od czego zacząć budowanie firmy na etacie?

Kluczowe znaczenie ma pomysł i jego późniejsza realizacja. W jakiej branży chcesz działać? Czy biznes ma być związany z Twoją dotychczasową karierą zawodową, czy chcesz sprawdzić się w zupełnie innej dziedzinie?

Rozważ wszystkie za i przeciw, sprawdź, jak wygląda sytuacja rynkowa, jaka jest konkurencja, ilu możesz pozyskać klientów. Zobacz, w jakiej fazie jest rynek i kiedy występuje sezonowość popytu. Zweryfikuj sposoby promocji swojej działalności, a także kanały dostaw. Zastanów się też, jak duży kapitał jest Ci potrzeby, aby uruchomić własną firmę i utrzymać ją.

Jakich zasobów potrzebujesz, aby wystartować?

Każde przedsięwzięcie wymaga posiadania określonych zasobów. Zarówno tych materialnych, jak również niematerialnych. Pomyśl, jakie umiejętności i wiedza są niezbędne do tego, aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować. Czy już je posiadasz czy zamierzasz je dopiero zdobyć, a może będziesz bazował na kwalifikacjach osób trzecich?

Następnie przemyśl, jaki sprzęt będziesz wykorzystywał i czy już go masz. W zależności od rodzaju biznesu może być to np. laptop, drukarka, aparat, samochód, określone narzędzia etc. Na początku śmiało korzystaj z tego, co już posiadasz, stopniowo rozbudowując park maszynowy wraz z rozwojem Twojej firmy. Nie generuj kosztów na starcie, bo to znacznie zwiększa szansę na to, że się wyłożysz.

Pieniądze to kolejny aspekt, który jest konieczny do uruchomienia projektu. Potrzebujesz środków nie tylko na ewentualne wyposażenie, ale też na zapewnienie jej bieżącego działania. To istotne w kontekście mniejszej liczby klientów, niż pierwotnie założyłeś lub ewentualnych opóźnień w płatnościach. Pamiętaj, że rachunki same się nie opłacą. Na szczęście, pracując na etacie masz w ostateczności możliwość dołożenia brakującej sumy.

Jak znaleźć czas na biznes?

Przede wszystkim zacznij od ustalenia planu i wyznacz najważniejsze zadania, którymi musisz lub chcesz zająć się sam. Pozostałe zdecydowanie deleguj, dzięki temu skupisz się na naprawdę kluczowych kwestiach, które pchną Twój biznes do przodu.

Ponadto ustalaj priorytety i zaczynaj od największego wyzwania w danym dniu. Przechodź do kolejnego dopiero po ukończeniu poprzedniego. Istotne jest również to, abyś kumulował zadania, czyli określ sobie np. jeden dzień na wszystkie obowiązki domowe i załatwiaj je „hurtem”, dzięki czemu będziesz mógł więcej czasu w tygodniu przeznaczyć na swoje przedsięwzięcie biznesowe.

Plusy i minusy łączenia etatu z własną firmą

Zacznijmy od pozytywów. Łącząc etat z dodatkową działalnością masz możliwość uzyskania dodatkowych zarobków. Po drugie, rozwijasz siebie i swoje umiejętności. Zdobywasz nowe kwalifikacje i kompetencje, które z powodzeniem możesz wykorzystywać również w swojej dotychczasowej pracy. Po trzecie, z większym spokojem możesz testować swój pomysł, ponieważ zawsze masz miejsce pracy, do którego możesz wrócić.

Niestety, łączenie bycia przedsiębiorcą z pracą ma też swoje minusy. Przede wszystkim rozwój firmy może być wolniejszy. Co więcej, znacznie kurczą się Twoje zasoby czasowe, ponieważ jednocześnie pracujesz, rozwijasz biznes i zajmujesz się obowiązkami domowymi, co może wywoływać zmęczenie i zniechęcenie.

Biznes na etacie – czy to w ogóle możliwe?

Łączenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie jest sporym wyzwaniem. Dlatego zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dokładnie przeanalizuj całą koncepcję i weź pod uwagę wszelkie zalety i wady.

Pamiętaj, że dzięki zatrudnieniu, w przypadku niepowodzenia Twojego pomysłu masz poduszkę bezpieczeństwa i miejsce, do którego w każdej chwili możesz wrócić. Dlatego, jeśli chcesz spróbować swoich sił w biznesie, to jest to świetne wyjście.

 

Spodobał Ci się ten wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to