Arek od początku prowadzenia firmy współpracuje z biurem rachunkowym. Michał zatrudnia własnego księgowego. Zosia jest bystra i na razie ma mało faktur, więc z księgowością poradzi sobie samodzielnie. Tak naprawdę każdemu z nich przyda się dostęp do księgowości online!

W małych firmach najbardziej rozpowszechniony model obsługi księgowej wygląda tak, że przedsiębiorca raz w miesiącu zawozi wydruki wszystkich faktur do biura rachunkowego. Trochę nowocześniejsze rozwiązanie to przesyłanie skanów faktur oraz ich elektronicznych wersji mailem. Niestety, obydwie opcje mają wiele wad.

Podstawowy minus polega na tym, że przedsiębiorca nie ma bezpośredniego dostępu do swojej własnej dokumentacji księgowej! Program, z którego korzysta księgowa znajduje się w jej biurze rachunkowym. Jeśli więc np. Arek chce uzyskać jakiekolwiek informacje dotyczące finansów własnej firmy, musi w tej sprawie kontaktować się z biurem. Niby oszczędza czas na tym, że nie prowadzi spraw księgowych samodzielnie, ale za to ma utrudniony dostęp do dokumentów. Problem stanowiłaby też ewentualna zmiana biura rachunkowego i przeniesienie danych do innej firmy.

Księgowość online to zupełnie inna jakość. Gdy zdecydujemy się na program do księgowości, taki jak np. 360 Księgowość, możemy zarówno zajmować się wszystkimi sprawami sami, zatrudnić księgowego, jak i skorzystać z usług biura rachunkowego. Możemy też bezproblemowo zmienić jedno biuro na inne bez przenoszenia danych – o ile korzysta z tego samego programu.

Zosia Samosia księguje

Wybór programu księgowego on-line najbardziej oczywisty wydaje się w przypadku osób, które chcą samodzielnie zadbać o finansowe sprawy swojej firmy.

Zosia zdecydowała się na taki krok dlatego, że na początku prowadzenia własnej działalności musi liczyć każdą złotówkę, a usługi biura rachunkowego są dla niej za drogie. Poza tym, zaczynając przygodę z biznesem, nie ma jeszcze zbyt wielu faktur, a jej rozliczenia nie są skomplikowane.

Dobry program do księgowości dostępny w chmurze będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, a intuicyjna obsługa pozwoli jej bez obaw zadbać o prawidłowe rozliczenia – i to pomimo jej humanistycznego umysłu.

A co, jeśli pewnego dnia Zosię będzie już stać na skorzystanie z usług biura rachunkowego lub uzna, że jej firma zbyt się rozrosła, by mogła nadal zajmować się księgowością samodzielnie? Poszuka takiego biura, które korzysta z tego samego oprogramowania. 360 Księgowość to system przeznaczony zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla księgowych, więc daje taką możliwość.

Arek chce wiedzieć więcej i szybciej

Wybór Zosi może się wydać oczywisty, ale do czego taki program miałby się przydać Arkowi, który od lat współpracuje z biurem rachunkowym?

A no choćby do tego, aby być lepiej poinformowanym! Skuteczne planowanie kosztów i przychodów wymaga dostępu do danych finansowych firmy. Konieczność dowożenia dokumentów do księgowej, czy też potrzeba dzwonienia z każdą najdrobniejszą sprawą, to na dłuższą metę uciążliwe obowiązki.

Kiedy więc Arek wreszcie zamówił dostęp do systemu 360 Księgowość, mógł odetchnąć z ulgą. Wreszcie miał przed sobą dokładnie te same dane, które dotychczas oglądała tylko jego księgowa. W dodatku zostały one podane czytelnie i logicznie – w sposób zrozumiały nawet dla laika.

Wielką zaletą programów księgowych online jest całodobowy dostęp – zarówno na komputerze podpiętym do internetu, jak i w aplikacji. Do programu można zajrzeć w każdej chwili – nawet na lotnisku.

Kolejny plus, to że nie trzeba wozić wszystkich dokumentów do biura rachunkowego. Wystarczy wykonać skany faktur, a zrobić można je telefonem. W sumie więc Arek może zaoszczędzić mnóstwo czasu, a jednocześnie zyskuje dostęp do wszystkich danych finansowych.

A skoro ma już dostęp do programu księgowego, w razie potrzeby może samodzielnie wystawiać faktury od razu w tym samym systemie, z którego korzysta jego księgowa.

U Michała – wyższy poziom zarządzania

Michał, zatrudniając księgowego, potrzebował odpowiedniego oprogramowania. Wybór systemu stacjonarnego spowodowałby, że do programu dostęp miałby tylko pracownik. Tymczasem program 360 Księgowość pozwala przyznawać uprawnienia dodatkowym użytkownikom. Michał może więc także zajrzeć do dokumentów, kiedy tylko zechce, i to nie tylko w biurze! Tak naprawdę do tego, by mieć wszystkie dokumenty finansowe pod ręką, wystarczy mu smartfon.

Ale to nie wszystko. Ciekawą funkcjonalnością jest też możliwość udostępniania panelu sprzedaży. Dzięki tej funkcji Michał mógł usprawnić pracę w różnych działach firmy, nadając im odmienne uprawnienia. Księgowy otrzymał pełny dostęp do wszystkich funkcji programu, a handlowcy uzyskali możliwość wystawiania faktur, uzupełniania listy klientów czy też rejestrowania przyjętych płatności gotówkowych. Dzięki temu wszystkie sprawy finansowe firmy są na bieżąco odzwierciedlenie w systemie.

Wygodna jest także runda zatwierdzająca zakupy. Program wymaga dwukrotnego zatwierdzenia każdego dokumentu, co pozwala zminimalizować niemal do zera ryzyko pomyłki, w tym podwójnego zaksięgowania tej samej faktury.

360 Księgowość – bezpiecznie w chmurze

360 Księgowość, to oprogramowanie online, które działa w chmurze. Oznacza to, że system nie wymaga instalacji na komputerze i co za tym idzie, można z niego korzystać z dowolnego miejsca na świecie.

System ten umożliwia nie tylko automatyczną obsługę faktur, ale także przygotowywanie dokumentów do urzędu skarbowego czy ZUS-u. Na podstawie wprowadzonych do informacji, program może wygenerować różnego rodzaju kalkulacje, takie jak np. zaliczka na  PIT, deklaracją VAT, czy też zusowskie DRA. Obsługuje również pliki JPK. Deklaracje i pliki można oczywiście wydrukować, ale można też przesłać je elektronicznie do urzędu.

Co ważne, w przypadku kontroli skarbowej – dokumenty są dostępne od ręki. Nie trzeba tracić czasu na ich szukanie, czy wyjmowanie z segregatorów, aby udostępnić inspektorom skarbowym. Kontrolującemu urzędowi można nawet przyznać dostęp do wglądu w potrzebne materiały. Poza tym, w trakcie kontroli wszystkie działy, łącznie z księgowością, mogą nadal wykonywać codzienną pracę, ponieważ mają dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów.

W 360 Księgowość znajdziesz pakiety dla KPiR, Ryczałtu, a także dla Pełnej Księgowości. Jeśli chcesz zapoznać się z programem, możesz założyć konto i testować je bezpłatnie –  nawet przez 6 miesięcy! Rejestracji dokonasz na stronie:
https://www.360ksiegowosc.pl/wyprobuj-program-do-ksiegowosci-online/

Co więcej, jeśli jesteś właścicielem kilku firm, w ramach jednej licencji możesz prowadzić rachunkowość dla dwóch z nich, a za trzecią i kolejną firmę zapłacisz tylko 6,00 zł netto plus VAT miesięcznie.

Na koniec wypada przyznać, że Zosia, Arek i Michał to postaci fikcyjne – jednak ich problemy i potrzeby są jak najbardziej realne! Stanowią one codzienność wielu polskich przedsiębiorców. Program 360 Księgowość jest stale aktualizowany, tak aby skutecznie na te potrzeby reagować, a przy tym – co nie mniej ważne – nadąża za częstymi zmianami prawa.

 

Wpis powstał we współpracy z Merit Aktiva Sp. z o.o.