Czy warto szukać zleceń na Oferii?

Wśród usługodawców, szczególnie tych z doświadczeniem, dość powszechne jest przekonanie, że aukcjami ofert typu Oferia nie warto zawracać sobie głowy. Dlatego, gdy na pytanie, czy warto szukać zleceń na Oferii odpowiadam pozytywnie, wywołuje to zdziwienie. Może więc zwariowałem?

Idea serwisów ze zleceniami jest bardzo prosta i z biznesowego punktu widzenia nie można jej nic zarzucić. Oto bowiem mamy zleceniodawców, którzy szukają wykonawców gotowych zgłosić się do wykonania zadania.

Tego typu aukcje ofert powinny być więc uwielbiane zarówno przez freelancerów, jak i przez firmy, które w ten sposób mogą pozyskiwać zlecenia. W końcu tutaj mają już jak na dłoni klientów zainteresowanych usługą – nie trzeba inwestować w reklamę, ani przekonywać do zakupu kogoś, kto wcale jej nie chce. W portalu z ofertami klienci już są i tylko czekają na propozycje.

Januszowe aukcje ofert

A jednak, niewielu wykonawców wchodzi na serwisy typu Oferia z uśmiechem na twarzy. Wynika to z kilku problemów.

Najbardziej oczywisty to konkurencja. Jeśli na jedną ofertę odpowiada kilkudziesięciu wykonawców, szanse na „zwycięstwo” są niewielkie. Duża konkurencja prowadzi z kolei do zaniżania cen.

Młody człowiek, bez doświadczenia, ale i bez dużych oczekiwań finansowych, jest w stanie zaproponować bardzo niską cenę za usługę. Zresztą, poniekąd ma rację, bo nawet gdyby pracował za darmo, to w ten sposób zdobędzie pierwsze doświadczenia. Gorzej, że klient nie ma często świadomości, że wybierając tanią ofertę, później otrzymuje usługę zrealizowaną przez kogoś, kto wykonywał ją pierwszy raz w życiu.

I tak dochodzimy do problemu trzeciego – brak selekcji. Tutaj początkujący freelancer jest równy doświadczonej agencji, która ma za sobą tysiące zrealizowanych projektów, a o wyborze oferty często decyduje cena. Z kolei tania, ale i słabo wykonana usługa psuje opinię całej branży, której zamówienie dotyczyło.

Ale jest i problem czwarty – mianowicie, same zlecenia są często absurdalne i świadczą o tym, że zamawiający nie orientuje się ani w stawkach, ani nie rozumie usługi, którą zamawia. Tak jest np. wtedy, gdy ktoś zleca przeprowadzenie kampanii na Facebooku o wartości 100 lub 200 zł i oczekuje zwrotu z inwestycji udokumentowanego odpowiednimi wskaźnikami. Albo zakłada, że usługa, którą wykonuje się przez wiele godzin (np. praca graficzna) może zostać zrealizowana w 10 minut.

Brak znajomości przedmiotu zamówienia przy jednoczesnym roszczeniowym nastawieniu do wykonawców to coś, co przeszkadza mi w portalach ofertowych znacznie bardziej niż samo tylko istnienie licznej konkurencji.

Kluczowi klienci pochodzą z Oferii

A jednak, co jakiś czas wracam na Oferię i zdarza mi się odpowiedzieć na jakieś zlecenie. Dlaczego? Ponieważ, gdy już odsiejemy „januszowe ogłoszenia”, to po ostrej selekcji przeważnie znajdą się także firmy zupełnie poważne, dla których cena nie stanowi jedynego kryterium wyboru. I jeśli uda mi się takiego zleceniodawcę przekonać, że warto zapłacić trochę więcej, ale skorzystać z usług bardziej doświadczonego wykonawcy, to często obydwie strony są z tej współpracy zadowolone.

I mam na to dowody. Dwie firmy, z którymi współpracuję prawie od początku działania Agencji Empemedia do dziś (ok. 5 lat), to zleceniodawcy, z którymi „poznałem się” właśnie na Oferii. Klienci pozyskiwani za pośrednictwem reklam, czy nawet z polecenia, przychodzili i odchodzili, podczas gdy właśnie ci z Oferii pozostali ze mną „na dobre i na złe”.

W pierwszym przypadku zaczęło się od pisania tekstów na stronę internetową. Tak – za niską stawkę, z mojej dzisiejszej perspektywy – bardzo niską. Ale potem, gdy udowodniłem, że moje teksty są tego warte, udało się podnieść cenę do ceny rynkowej, a klient to zaakceptował. To nie wszystko, bo z czasem współpraca w zakresie copywritingu rozszerzyła się o usługi public relations oraz social media. Firma mojego klienta rozwinęła się, a ja cały czas uczestniczę w tym rozwoju, wspierając ją w rozmaitych obszarach. Początkowo była to jedna z kilku firm, które obsługiwałem – dziś śmiało mogę ją nazwać kluczowym klientem.

W drugim przypadku zaczęło się od public relations. Przez pewien czas przygotowywałem teksty eksperckie na temat produktów firmy i kierowałem je do mediów. Jednym z sukcesów tej współpracy była niewątpliwie okładka w Pulsie Biznesu. Później współpraca PR-owa się zakończyła, ale druga firma, powiązana osobą współwłaściciela z pierwszą, potrzebowała kogoś do obsługi kampanii Google AdWords. Dzięki udanej współpracy PR-owej, zostałem polecony i współpraca z drugą firmą trwa do dziś. Poza „adwordsami” przygotowuję także informacje prasowe i w tym przypadku także mówimy o bardzo ważnej dla mnie współpracy.

Tych dwóch, bardzo znaczących dla mnie Klientów, nie byłoby ze mną, gdybym nie korzystał z tej wyśmiewanej przez wielu Oferii. Dlatego, pomimo że zdaję sobie sprawę z wad aukcji ofert, co jakiś czas do nich wracam.

Wiem bowiem, i przekonałem się na własnej skórze, że wcale nie brakuje tam firm, które są warte zaufania i z którymi można nawiązać udaną, a do tego długotrwałą współpracę. Potrzeba tylko trochę cierpliwości i szczerych starań.

Przyłóż się do oferty

Pamiętaj jednak, by składając ofertę, przestrzegać kilku zasad:

 • Nie wklejaj pod każdą ofertą jednej, przygotowanej wcześniej odpowiedzi (niektórzy odpowiadają zupełnie nie na temat).
 • Każdej ofercie poświęć trochę czasu, tzn. spróbuj zrozumieć problem, który za nią stoi i zaproponować dopasowane rozwiązanie.
 • Składając ofertę zwróć uwagę na to, które z Twoich atutów są na tyle istotne, że Twoją ofertę warto wybrać wcale nie ze względu na cenę.

A jeśli weźmiemy pod uwagę tylko tak przygotowane oferty, okaże się, że konkurencja nie jest wcale aż tak duża, jak początkowo się nam wydawało.

PS. Ten wpis nie jest sponsorowany 😉

 

Czy warto szukać zleceń na Oferii?
3.5 (70%) 2 votes

Marcin Pietraszek

Jestem przedsiębiorcą od kilkunastu lat, a ponieważ mały biznes mocno mnie kręci, piszę książki i doradzam innym przedsiębiorcom. Specjalizuję się w marketingu dla małych i średnich firm. Prowadzę agencję marketingową Empemedia.pl.

 • Cześć, opisałeś ciekawy przypadek z pozyskaniem klientów. Agnieszka z bloga “To się opłaca” również poleca korzystanie z Oferii, widzę, że jej opinia nie jest odosobniona 🙂 A co Twoim zdaniem powinno się zmienić na tego typu platformach, by pozyskiwanie klientów z nich stało się bardziej efektywne? Czego Tobie jako osobie szukającej wartościowych zleceń brakuje? Zakładam, że główną barierą dla użytkowników jest właśnie konieczność spędzenia długich godzin na odsianiu “januszowych” ofert. I tak z ciekawości – czy prócz Oferii korzystasz z innych serwisów tego typu? Czy z nich również osiągasz takie trwałe kontakty biznesowe, czy to Oferia po prostu generuje takie magiczne ROI, mimo sprawiania wrażenia “serwisu dla chcących sobie dorobić gimnazjalistów”? 😉 Pozdrawiam!

  • Dzięki za komentarz i wnikliwe pytania 🙂 Ja do Oferii mam stosunek niejednoznaczny – co jakiś czas odchodzę i co jakiś czas wracam. Główne problemy są cały czas dwa – mnóstwo “januszowych” ofert oraz przysłowiowi “studenci” gotowi zrobić wszystko za darmo lub za symboliczną cenę. Trudno znaleźć rzeczowe zapytanie i przebić się z ofertą, która nie jest najtańsza – choć jest to możliwe, o czym świadczy fakt, że właśnie rozpocząłem współpracę z kolejną firmą pozyskaną właśnie na Oferii 🙂 Z innymi serwisami tego typu mam małe doświadczenie. A jak jest u Ciebie? Czy korzystasz z tego typu platform?

   • Mam konto na Oferii od lat, założyłam je jeszcze jako studentka (tjaaa :P) i raczej moje próby pozyskiwania tam ofert nie były imponujące 😉 łapałam wtedy głównie zlecenia na tłumaczenia PL-DE i DE-PL. Ale po prawdzie, zbyt nie przykładałam się do aktywnego i regularnego pozyskania zleceń. Co ciekawe, te zlecenia, które doszły do skutku, działy się niejako przy okazji (tzn. ktoś zapytał mnie w wiadomości, czy podjęłabym się jego zlecenia – w sumie żadnego zlecenia nie miałam “wygranego” w otwartej aukcji).

    Pozyskiwałam też zlecenia z Favore, z podobnym skutkiem. A tak to głównie ogłaszałam się na gumtree i podobnych serwisach ogłoszeniowych, a nie tyle na aukcjach zleceń 🙂 Mam wrażenie, że teraz tego typu serwisów powstaje więcej (Useme, Oferteo, Freelanceria czy bardziej niszowe FIxly).

    • U mnie też jest tak, że zazwyczaj nie wygrywam aukcji, ale potencjalny klient wysyła do mnie wiadomość i dogadujemy się już poza Oferią. Zresztą, był taki czas, że wiele osób zgłaszało się do mnie po przeczytaniu mojej odpowiedzi na czyjąś ofertę – te osoby nie tworzyły własnych aukcji, tylko przeszukiwały odpowiedzi pod innymi zleceniami 🙂 Niedawno zarejestrowałem się w Oferteo, ale przyznaję, że nie odpowiada mi system, w którym najpierw muszę zapłacić, żeby móc komuś przedstawić ofertę. Z pozostałych, które wymieniłaś, nie korzystałem.

 • Kierowca

  http://www.kierowcazadzwoni.pl #szukamtransportu #szukampracy #szukambusa #kierowcazadzwoni #ogłoszeniaszukambusa

 • Kierowca

  Szukasz busa? dodawaj ogłoszenia na kierowcazadzwoni.pl a kierowcy sami beda do Ciebie dzwonili #szukambusa #kierowcazadzwoni #szukamtransportu #busdoniemiec