Po co mieć firmę? Najbardziej oczywista wydaje się odpowiedź: dla pieniędzy. Ale o własnej firmie myślimy także z innych powodów – np. wtedy gdy drażni nas szef lub blokuje niemożność realizowania własnych pomysłów.

Coś mnie powstrzymuje, gdy mam napisać, że głównym powodem, dla którego warto prowadzić własną firmę, są pieniądze. Chociaż – generalnie – tak, jest to prawda. Zazwyczaj, rozpoczynając działalność gospodarczą liczymy na to, że nasza sytuacja materialna ulegnie poprawie.

Problem w tym, że własny biznes to nie wygrana na loterii. Samo założenie firmy nie gwarantuje, że będziesz mieć dużo pieniędzy. Naprawdę – mnóstwo ludzi prowadzących własną działalność zarabia tyle samo, ile mogłoby zarobić na etacie. Ważniejsze (bo też pewniejsze) wydają mi się inne argumenty.

Niezależność

Dla mnie to argument koronny, podstawowy. Własną firmę warto prowadzić po to, by nie czuć się trybikiem w cudzej maszynie. Prowadząc nawet maleńki biznes, pracujesz na swoim, za swoje i dla siebie. Nie masz nad sobą szefa, nikt Tobą nie dyryguje, nikt nie może wydawać Ci poleceń. To Ty decydujesz o tym, co będziesz robić, w jaki sposób, a nawet gdzie i kiedy. Ostrzegam jednak, że ta niezależność „uzależnia” i możliwe, że po pewnym czasie spędzonym „na swoim” trudno Ci będzie ponownie wejść w rolę pracownika.

Poczucie sprawczości

Chodzi nie tylko o niezależność, ale także o poczucie, że sam jesteś autorem swoich sukcesów lub porażek. Zazwyczaj nie możesz winić nikogo innego za niepowodzenia. Jeśli usługi nie trafiają w oczekiwania rynku, jeśli klienci nie są zadowoleni z produktów lub obsługi klienta – cóż, trzeba wziąć za to odpowiedzialność. Ale podobnie jest z sukcesami. Każdy zadowolony klient, każda udana transakcja – to Twój, często ciężko wypracowany, sukces. Tylko od Ciebie zależy, jak daleko dojdziesz. We własnej firmie nie ma szklanych sufitów.

Możliwość samorealizacji

To bardzo wkurzające, gdy jako pracownik dostrzegasz, że coś w firmie nie działa jak powinno i wiesz co należałoby zrobić inaczej, ale nie masz mocy sprawczej, by wprowadzić zmiany. Na szczęście we własnej firmie sukcesy będą uzależnione od Twojej kreatywności. Tutaj Twoje pomysły naprawdę mają znaczenie – możesz wdrażać własne koncepcje, testować rozwiązania, które uważasz za słuszne, a więc też robić rzeczy, których być może nie pozwolono by Ci spróbować np. w korporacji.

Jeśli uważasz, że wszystkie te punkty kręcą się wokół pierwszego – masz rację. Dla mnie kluczową wartością przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest niezależność. Zauważ jednak, że nie dla każdego musi to być tak samo ważne. Wiele osób nie czuje potrzeby samodzielności w swoich działaniach zawodowych, a niektórzy wręcz nie chcieliby brać na siebie aż tak totalnej odpowiedzialności, która może mieć skutki finansowe nie tylko dla nich, ale także dla ich rodzin. Dla takich osób etat może być po prostu lepszy.

Poza tym dla wielu ludzi, którzy chcą prowadzić własne firmy, siłą napędową może być coś zupełnie innego niż poczucie niezależności, sprawczości i samorealizacji. Mnie najbardziej przekonuje właśnie to – a Ciebie?

Spodobał Ci się ten wpis?
Postaw mi kawę na buycoffee.to