Każdy przedsiębiorca – również taki, który nikogo nie zatrudnia – musi wysłać do ZUS deklarację ZUS DRA. Na szczęście może to zrobić przez internet, korzystając z platformy ZUS PUE, za pośrednictwem ePłatnika. Tam znajdzie kreatora, z którego może skorzystać.

Składanie dokumentów przez internet przy pierwszej próbie może “popsuć nerwy” niejednemu przedsiębiorcy. Mimo to i tak będzie to opcja szybsza i wygodniejsza niż osobista wizyta w ZUS. Warto więc się tego nauczyć!

Pierwszą deklarację należy złożyć w lutym 2022 roku – za styczeń, ale z uwzględnieniem składki zdrowotnej jeszcze na starych zasadach.

Jaki dokumenty składamy?

Jeżeli jesteś płatnikiem, a składki rozliczasz wyłącznie za siebie, wypełniasz jedynie dokument ZUS DRA. Jeżeli jesteś płatnikiem składek zatrudniającym pracowników, oprócz dokumentu ZUS DRA masz obowiązek wypełnić dokument ZUS RCA za siebie oraz za każdego ubezpieczonego.

Osoby samozatrudnione i zatrudniające nie więcej niż 5 pracowników mogą wypełniać i wysyłać elektronicznie dokumenty w programie Płatnik. Jeżeli masz profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, możesz je wypełniać i wysyłać w aplikacji ePłatnik, co jest bardzo wygodne. Możliwe jest też składanie dokumentów wypełnionych ręcznie – druki do ręcznego rozliczania dostępne są we wszystkich oddziałach ZUS. Jest to jednak pracochłonne i obciążone sporym ryzykiem pomyłki.

Dane elektronicznie obowiązkowo przekazywać muszą płatnicy zatrudniający powyżej 5 osób objętych ubezpieczeniami społecznymi lub samymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ze swojej strony gorąco polecamy zalogowanie się do aplikacji ePłatnik. Dysponuje ona praktycznym kreatorem, który ułatwia rozliczenie.

Sposób rozliczenia zależy od tego czy korzystamy z preferencyjnego ZUS-u, Małego ZUSu Plus, czy też nie. Preferencyjne składki ZUS są dedykowane przede wszystkim osobom rozpoczynającym prowadzenie działalności. Obowiązują przez okres 24 pełnych miesięcy. Są znacznie niższe niż składki opłacane w ramach tzw. dużego ZUS-u. Mały ZUS Plus oznacza z kolei składki liczone od dochodu.

Jak szybko złożyć dokumenty?

Od stycznia 2022 deklaracja ZUS DRA zawiera więcej pól niżeli w latach ubiegłych. Podajemy tam m.in. dochód osiągnięty w roku poprzednim, a także dochód za miesiąc poprzedzający miesiąc, którego dotyczy rozliczenie (jeśli składamy deklarację za styczeń 2022, będzie to grudzień 2021). I takie informacje warto sobie przygotować zawczasu.

Obecnie dużo osób korzysta z programów księgowych, w których istnieje możliwość wygenerowania dokumentu ZUS DRA, bez żadnego liczenia i wypełniania czegokolwiek. Tak jest np. w inFakcie. Jeśli mamy tam konto, wchodzimy w Księgowość, a następnie w Składki ZUS za dany miesiąc i pobieramy plik ZUS DRA w formacie .xml.

 

Następnie wchodzimy na ZUS PUE -> ePłatnik i importujemy plik pobrany z InFaktu (lub innego systemu księgowego). W razie problemów pomóc powinna ta instrukcja. Jeżeli nie korzystaliście z elektronicznego systemu PUE ZUS, warto się tam zalogować korzystając z profilu zaufanego. 

Jeśli po zalogowaniu nie widać w systemie opcji ePłatnik, warto albo odświeżyć stronę, albo napisać do ZUS poprzez tę samą platformę z prośbą o włączenie takiej funkcjonalności. Zazwyczaj odbywa się to szybko. Aktywowana funkcja ePłatnik oznaczona jest czerwonym przyciskiem widocznym w prawej części ekranu. Wówczas wchodzimy w zakładkę “dodaj dokument”, wybieramy ZUS DRA (lub ZUS DRA cz. II – jeśli nie opłacamy pełnych składek) i przechodzimy do kreatora, przy pomocy którego łatwo i szybko stworzymy dokument na podstawie dostępnych danych.

Warto pamiętać, że składkę zdrowotną za styczeń 2021 r. płacimy w wysokości 419,92 zł, ponieważ miesiącem poprzedzającym jest grudzień 2021. Od lutego 2022 r. to się zmieni. Jednak kreator wszystko wylicza sam.

Następnie taki dokument należy wysłać do ZUS-u. Pismo będziemy musieli podpisać przy pomocy profilu zaufanego, co w zależności od indywidualnych ustawień zrobimy za pomocą maila, telefonu (kodem sms) lub bankowości elektronicznej.

Zmieniły się terminy

Od stycznia 2022 roku obowiązują trzy terminy przekazywania dokumentów rozliczeniowych płatności składek :

  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – dla płatników składek posiadających osobowość prawną (np. sp. z o.o.)
  • do 20. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników składek (czyli dla większości przedsiębiorców).

Jeśli chcesz korzystać z wygodnego systemu księgowego, który bez dodatkowych opłat wygeneruje dla Ciebie pliki ZUS DRA w każdym miesiącu, zainteresuj się programem InFakt. W podstawowej wersji (do 3 faktur miesięcznie) program jest bezpłatny. Jeśli jednak zainteresuje Cię opcja płatna, to rejestrując się przez link afiliacyjny, otrzymasz 10% zniżki