Niechlujna legislacja tym razem wychodzi na korzyść podatnika. W wyniku poprawek do Polskiego Ładu, rządzący pozwolili, by podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym wynoszącym 19% odliczyli podwójnie składkę zdrowotną.

Dziurawy jak sito Polski Ład miał być załatany licznymi poprawkami. Niestety, trzeba by ich wprowadzić tak dużo, że rząd sam pogubił się w ich gąszczu. Tym razem na korzyść podatników liniowych.

Polski Ład do poprawy

Uchwalone przez sejm przepisy „poprawcze” pozwalają przedsiębiorcom na podwójne odliczanie składki zdrowotnej. Możliwość taka pojawi się już 01.07.2022 r. Sejm w ramach łatania wprowadził do Polskiego Ładu nowe przepisy, które miały m.in. za zadanie obniżyć stawkę podatku PIT z 17 do 12 %. Nie zmieniła się kwota wolna od podatku i cały czas wynosi 30 tys. zł. Drugi próg również pozostał bez zmian – 120 tys. zł.

Rząd zaproponował, że niektórzy podatnicy (liniowi) będą mogli jednak odliczać składkę zdrowotną od podatku PIT. W ramach nowych przepisów podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym będą mogli doliczyć 8.700 zł zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu, a zarazem odliczyć taką samą kwotę od dochodu. W sumie wychodzi 17.400 zł.

Trzeba jednak dodać, że takie podwójne odliczenie składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców, którzy uzyskali dochody nieprzekraczające 370 tys. zł rocznie. W obliczu przepisów, które nie pozwalają na odliczanie składki zdrowotnej, w ogóle jest to dość kontrowersyjny pomysł. Przede wszystkim bardzo niesprawiedliwy. Bo dlaczego jedni mogą, a inni nie?

Jak długo to potrwa?

Nie wygląda jednak na to, by była to operacja zaplanowana. Po prostu „tak wyszło”. Teraz zapewne rząd będzie chciał się szybciutko wycofać z tej wpadki. Bublem legislacyjnym będzie zajmował się teraz Senat. Czy jednak tam uda się naprawić kulawe przepisy? Czy opozycja na to pozwoli i poda rękę rządowi? Jeśli nie, to dziurawa ustawa wróci z Senatu do Sejmu, gdzie posłowie nie mogą już zgłaszać nowych poprawek, a jedynie przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu.

To spowodowałoby, że prawdopodobnie przez kilka miesięcy podatnicy liniowi będą mogli cieszyć się z wpadki rządzących i podwójnie odliczać składkę zdrowotną. Ewentualne poprawki ograniczające tę możliwość trzeba będzie dopiero opracować. Następnie nowe przepisy będą musiały przejść całą drogę legislacyjną, a to potrwa. W tym czasie mogą nasilić się protesty osób, które takiej możliwości nie mają. I tak, co nagle to po diable…