Jak zacząć inwestować w złoto? Poradnik

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że warto regularnie oszczędzać pieniądze. Sam jednak wiem, że łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. No bo co mamy zrobić, jeśli uda nam się odłożyć 10, 50 czy nawet 200 zł w miesiącu? Włożyć na 1-procentową lokatę w banku? Marny interes. Zainwestować w akcje lub fundusze? Ryzyko. Ale jest jeszcze jeden sposób. Zaskakujący, ponieważ jest nim… złoto.

Zaraz, zaraz… Być może stwierdzisz, że brzmi to podejrzanie. Jakiś gość na blogu namawia do inwestowania w złoto i obiecuje złote góry. Czy nie przywodzi to na myśl słynnej, amberowej afery? Przyznaję, że moje pierwsze skojarzenie również było podobne. Dlatego, zanim zdecydowałem się napisać ten wpis, zrobiłem dokładny research i sprawdziłem w jaki sposób działa Goldsaver. Nie mógłbym przecież polecić takiego sposobu na inwestowanie, do którego sam nie miałbym zaufania.

Z Goldsaverem sprawa wydaje się jednak czysta. Goldsaver to nietypowy sklep internetowy prowadzony przez grupę Goldenmark handlującą prawdziwym złotem. Zamiast niepewnych lokat w fikcyjne złoto (jak to było w przypadku AG), w tym przypadku możemy zakupić fizyczne, certyfikowane sztabki z Mennicy Wrocławskiej. Teoretycznie możesz sobie taką sztabkę kupić i postawić na półce.

Dlaczego ten sklep jest nietypowy? I w jaki sposób mógłby Ci pomóc rozwiązać problem z regularnym oszczędzaniem? O tym napiszę za chwilę. Na razie odpowiem natomiast na najbardziej podstawowe pytanie:

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Pieniądz podlega inflacji. Kiedyś 1000 zł to była przyzwoita pensja, a dziś? Chyba nie muszę tego wyjaśniać – wszyscy wiemy, że ceny generalnie idą w górę, a więc musimy zarabiać coraz więcej, by kupić podobne, ale coraz droższe produkty. Dane historyczne pokazują jednak, że ze złotem jest inaczej. Złoto nie traci na wartości w długim czasie. Dobrze to obrazuje przykład z obrazka.

inwestowanie_w_zloto

Jeśli uważasz, że ten przykład jest zbytnim uproszczeniem, popatrz na wykres z serwisu BullionVault.pl, który obrazuje zmianę wartości złota w ciągu ostatnich 20 lat.

ceny_zlota

Jak widzisz, nie jest tak, że kurs złota jest doskonale stabilny i nie podlega wahaniom. Jednak dane historyczne pokazują, że kto kupił złoto, prędzej czy później zawsze mógł wyjść na swoje. Dlatego złoto uchodzi obecnie za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania. Oczywiście należy zaznaczyć, że dane historyczne nie stanowią gwarancji na przyszłość, ale w żadnej uczciwej inwestycji gwarancji nie otrzymamy.

Warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – kiedy wartość złota wzrasta, a kiedy spada?

Otóż, złoto tanieje, kiedy sytuacja gospodarcza jest stabilna. Gdy w gospodarce pojawiają się niepewność, zawirowania i w końcu kryzysy, złoto gwałtownie zyskuje na wartości. Dlatego właśnie złoto uchodzi za najlepszą inwestycję na tzw. czarną godzinę.

Warto to zapamiętać: im gorsza jest sytuacja makroekonomiczna, tym cenniejsze złoto.

Czy Kowalskiego stać na sztabkę złota?

Być może przekonałem Cię, a być może byłeś przekonany już wcześniej, że w życiu ważniejsze od zasadzenia drzewa jest zgromadzenie chociaż odrobiny złota. Problem, jaki w takiej sytuacji się pojawia jest jednak oczywisty, a są nim… pieniądze. Złoto jest wartościowe, a więc jego zakup jest kosztowny. Jak bardzo?

Wagę złota określa się w uncjach. Uncja jubilerska to 31,1 grama. I właśnie taką wagę mają najpopularniejsze na świecie sztabki złota (mniejsze są mniej opłacalne ze względu na wyższe koszty produkcji). Jednouncjowa sztabka kosztuje w Goldsaverze ok. 5 tys. zł. Nie jest to może suma przyprawiająca o zawrót głowy, jednak powiedzmy sobie wprost – przeciętnemu Kowalskiemu trudno byłoby tak po prostu wyłożyć na stół 5 tys. zł i kupić sobie sztabkę.

zloto_goldenmarkI w tym właśnie momencie do gry wkracza Goldsaver, ze swoim banalnie prostym, a jednak bezkonkurencyjnym pomysłem. Dzięki niemu, jeśli chcesz kupić sztabkę, nie musisz odkładać comiesięcznych „drobniaków” do skarpety lub na konto. Wiadomo, że w praktyce z takim oszczędzaniem wiązałoby się spore ryzyko – pilne wydatki lub zachcianki sprawiłyby, że tak odkładane środki mógłbyś wydać przed czasem i na inne cele, zanim zdążyłbyś zgromadzić całą potrzebną sumę.

Całą ideę dobrze przedstawia poniższa ilustracja. Goldsaver umożliwia kupowanie sztabki po kawałku. Możesz oszczędzać regularnie, np. co miesiąc przeznaczając na zakup stałą kwotę (np. 10 lub 100 zł), ale możesz to też robić skokowo. Jeśli np. raz na kwartał otrzymujesz premię, możesz wtedy wpłacać większe kwoty, szybciej przybliżając się do wymarzonej sztabki. Podkreślam, że nie istnieje żaden przymus dokonywania regularnych wpłat – wpłacasz wtedy, kiedy możesz, taką kwotę, jaką chcesz. A na koncie od razu będziesz widział, ile złota dotychczas zgromadziłeś i jaki jest to procent docelowej sztabki.

zloto_jak_kupic

Co się stanie, gdy już zapłacisz za całą sztabkę? Do wyboru masz dwie opcje – możesz zamówić sztabkę i wtedy kurier przywiezie Ci ją do domu, a możesz też zdeponować ją w skarbcu Mennicy Wrocławskiej. Pierwsze rozwiązanie jest pewnie bardziej ekscytujące, za to drugie – bezpieczniejsze. No i oczywiście, jeśli zechcesz, swoją sztabkę będziesz mógł w dowolnym momencie sprzedać.

Korzyści korzystania z Goldsavera:

 • system ułatwia zgromadzenie kwoty ok. 5 tys. zł,
 • każda wpłata przybliża Cię do prawdziwej sztabki o zawartości kruszcu 999,9 gramów na kilogram,
 • zawsze wiesz, jaką część sztabki masz już sfinansowaną,
 • nie ma narzuconego rygoru wysokości ani częstotliwości wpłat,
 • sztabkę możesz zdeponować lub odebrać od kuriera w ciągu 15 dni od sfinalizowania zakupu.

Po szczegóły odsyłam do sklepu: Goldsaver.pl.

I właściwie na tym mógłbym skończyć, gdyby nie…

Konkurs

Czy wiesz jaki jest najlepszy czas na rozpoczęcie oszczędzania i inwestowania? Najlepszy czas jest teraz! 🙂 Na dobry start możesz otrzymać srebrną monetę lokacyjną, której wartość wynosi obecnie ok. 50 zł.

monetaMożesz ją potraktować niczym talizman, który będzie Ci sprzyjał w kolejnych inwestycjach lub jako przedmiot kolekcjonerski. Możesz też dać ją komuś w prezencie. W każdym przypadku, aby móc ją otrzymać, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań. Dwa pierwsze to „test wiedzy”, ale najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie trzecie – kreatywne.

Wszystkie odpowiedzi zamieść w komentarzu pod tym wpisem, ale zrób to jak najszybciej. Konkurs trwa bowiem tylko tydzień – do piątku 2 września. Zwycięzcę ogłoszę w sobotę, 3 września. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przegapisz wyników (w tym być może wiadomości o tym, że jesteś zwycięzcą), zapisz się na newsletter – poinformuję w nim, gdy wyniki już będą 🙂

Regulamin konkursu znajdziesz TUTAJ.

Pytania konkursowe:

 • Ile gram złota jest w jednej uncji?
 • Która mennica stanowi filar grupy Goldenmark?
 • Jaki jest według Ciebie najlepszy sposób oszczędzania pieniędzy?

EDIT 03.09.2016 -> WYNIKI KONKURSU

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Niestety, zwycięzca może być tylko jeden. Tym razem jest nim Paweł, który bardzo wyczerpująco napisał o tym, w jaki sposób oszczędza pieniądze. Gratuluję i proszę o kontakt! 🙂


 

Sponsorem konkursu jest Goldenmark.
Zdjęcie tytułowe: Pixabay.com.

 

Jak zacząć inwestować w złoto? Poradnik
Oceń artykuł

Marcin Pietraszek

Specjalizuję się w marketingu dla małych i średnich firm - od spraw bieżących (PR, social media, ads, copy), po strategiczne (konsultacje, strategie, plany marketingowe) -> Konsultacje i szkolenia dla przedsiębiorców. Możesz też zlecić e-marketing w Agencji Empemedia.pl.

 • Bartek Bylina

  1) 31,1 gram
  2) Mennica Wrocławska
  3) Odkładanie 10% przychodu miesięcznie , w kolejnych miesiącach stopniowe zwiększanie odkładanej kwoty.

 • testaworld

  1. 31,1 gram
  2. Mennica Wrocławska
  3. Inwestowanie w złoto

 • Marta Rudzka

  1. 31,1 gram
  2. Mennica Wrocławska
  3 Wiele zależy od tego ile zarabiamy, ile mamy wydatków, czy posiadamy
  zgromadzone oszczędności. według mnie najbardziej uniwersalnym sposobem jest rozsądne wydawanie, czyli
  kupowanie produktów oraz usług, które są nam niezbędne i z których
  będziemy korzystać. Przy chwili wolnego czasu można śledzić różne promocje zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych,
  szczególnie produktów o wysokiej wartości, ponieważ różnice mogą być
  znaczące.Trzeba jedynie pamiętać, że nie cena, a jakość powinna być decydująca – na
  dłuższą metę czasami jest bardziej opłacalna.

 • Rafal

  1. 31,1034768g ~ 31,1g
  2. Mennica Wrocławska
  3. Dla kazdego bedzie to inny sposob. Dla niektorych nieruchomosci – dla mnie obecnie inwestycja w srebro (kupuje 1oz monety) oraz zloto (tutaj klania sie goldsaver).

 • Saszka Kołodziej

  1. 31,1 gram
  2. Mennica Wrocławska
  3. Dla mnie najlepszy sposób to wyznaczenie sobie celu, na który chcę oszczędzać i jego częsta wizualizacja. Kiedy chciałam lecieć na Majorkę, powiesiłam sobie jej zdjęcie na lodówce i ustawiłam je jako tło pulpitu. Dzięki temu codziennie byłam zmotywowana do odłożenia na ten cel choćby złotówki. Moim nałogiem była kawa w modnej kawiarni. Kawę robiłam sobie więc w domu, dzięki temu cenne oszczędności uzyskałam. Przed każdymi zakupami robiłam obowiązkowy przegląd szafy – dzięki temu wiedziałam, że dwudziestej pary spodni nie potrzebuję. Najtrudniej było mi ograniczyć wydatki w salonie kosmetycznym, przecież każda kobieta chce swoim wyglądem męża zachwycić. U mnie sprawdził się zakup urządzenia do SPA domowego, skutecznego, ale niezbyt drogiego. Choć to wydatek niemały, to jednorazowy, dzięki temu pobyt w salonie kosmetycznym został skrócony.

 • Paweł

  1. W jednej uncji jest 31,1g złota
  2. Mennica Wrocławska
  3. Dobre pytanie 😉 Najlepszy sposób to taki, który przyniesie największe zyski. Ażeby to osiągnąć, trzeba oszczędzać na kilka sposobów i to nie tylko bezpośrednio same pieniądze. Współcześnie nie każdy jest w stanie co miesiąc odłożyć jakąś fajną kwotę “na oszczędności” zasłaniając się sporymi wydatkami które “muszą, muszą być”. Kiedyś i w naszej rodzinie tak było, ale kilka lat temu postawiliśmy sobie z żoną cel – wymarzony dom, na który jakoś trzeba uzbierać środki. Taki cel zmobilizował nas, by poszukać oszczędności w dwóch miejscach – na koncie i w życiu 🙂 Na koncie łatwo to zrobić – ustawiliśmy przelew zdefiniowany, który co miesiąc odkłada nam pieniądze “do skarbonki”. Zasada jest jedna – tych pieniędzy NIGDY nie cofamy, nigdy nie używamy, one czekają na nasz dom 😉 Myśleliśmy, że z uszczuplonym budżetem nie damy rady, ale okazało się, że to po prostu jest jak zapłata za rachunek czy media – trzeba i tyle. Teraz dysponujemy tym, co pozostaje na koncie i nam spokojnie wystarcza. Drugi sposób to oszczędzanie w życiu. Niby banalne, ale proste, codzienne rzeczy sa w stanie przynieść nam sporą roczną oszczędność. Np. opłaty za prąd zmalały nam o 1/3, kiedy zaczęliśmy gasić światła w domu kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu. Kiedyś nasze mieszkanie było oświetlone jak choinka – teraz wiemy, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Cały sprzęt rtv mamy podłączony do listew z odcinanym zasilaniem, więc u nas sprzęty albo są włączone (gdy oglądamy tv czy słuchamy muzyki), albo wyłączone. Nie ma nic pośredniego w stylu funcji czuwania, gdzie prąd płynie i kasa płynie. Na wszystkich kranach zainstalowaliśmy perlatory, zamieniliśmy codzienne kąpiele w pełnej wannie na szybkie prysznice. Zimą pilnujemy odpowiedniej temperatury w domu nie przegrzewając mieszkania – termostaty skręciliśmy na minimum (a wciąż jest cieplutko). Wiosną i jesienią staramy się całkowicie zakręcać ogrzewanie – bo i tak temperatura w bloku jest ponad 21-22 stopnie. Więc po co grzać, skoro jest ciepło? Po co wydawać pieniądze, gdy można je zaoszczędzić? Starannie planujemy zakupy spożywcze, kupujemy z głową i staramy się zużywać wszystko z lodówki – by nie marnować i jedzenia i pieniędzy. W czasie wiosenno-letnio-jesiennym zostawiamy auto na parkingu i do pracy jeździmy rowerami – mamy oszczędność na paliwie, a jednocześnie ćwiczymy, ćwiczymy 🙂 Wszystkie te rzeczy powodują, że oszczędności mamy teraz całkiem sporo, a nasz wymarzony cel jest już coraz bliżej. I to właśnie według mnie jest najlepszy sposób oszczędzania.

  • Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i gratuluję wygranej. Proszę o przesłanie danych do wysyłki nagrody na adres info(at)bossblog.pl.

   • Paweł

    Super, bardzo dziękuję 😉

 • Bartek B.

  1. 31,1g złota
  2. Mennica Wrocławska
  3. Najlepszy sposób na oszczędzanie to na głupoty nie wydawanie. Bo jak powiedział wieszcz: skarpety swoje w deszczówce pierz. Bądź jak zwierz – jak dają to bierz!

 • Patryk Chodyniecki

  1. 31,1 g złota.
  2. Mennica Wrocławska
  3. Nie ma najlepszego sposobu, bo każdy podmiot ma innych charakter, zawód, zarobki. Do każdej osoby stosuje się inną ideologię oszczędzania. Sportowiec nie będzie oszczedzać na zdrowej diecie i suplementacji, narkoman nie będzie oszczędzać na narkotykach, a prawnik na garniturze. Podstawą mądrego oszczędzania jest świadomość wartości pieniądza i utrwalenie przekonania, że nie jest on naszym celem w życiu, a jedynie przedmiotem do jego realizacji. Na chwilę obecną rynek walutowy jest tak chwiejny, że oszczędzanie i inwestowanie w FOREX jest bardzo dużym ryzykiem. Nieruchomości też nie są najlepszą opcją oszczędzania i inwestowania, ponieważ oprócz tego, że musimy je utrzymywać w trakcie posiadania, to jeszcze nie mamy zagwarantowanego wzrostu ich wartości. Na chwilę obecną w ogóle niczego nie mamy zagwarantowanego. Oszczędzać powinniśmy na tych rzeczach, które w naszej profesji są zbędne. Tzn. Jeżeli jestem prawnikiem, to nie muszę stosować diety za tysiąc złotych miesięcznie, ani kupować hektolitrów alkoholu (chociaż pewnie wiele tranzakcji o niego się opiera, nie muszę też mieć laptopa za 5 tys złotych, bo liczy się tylko mój wizerunek zewnętrzny i znajomość przepisów prawa oraz judykatury.
  Narkoman będzie oszczędzać na jedzeniu, bo przez wyniszczenie organizmu nie będzie już potrzebował takiej dawki kalorii. Każdy człowiek sam musi przekalkulować hierarchię swoich wartości i pomyśleć “z czego by tu zrezygnować, żeby zostało mi więcej?” i to zrobić. Ponadto jest jedna rzecz na której nigdy nie powinno się oszczedzać… Na edukacji-ona zawsze będzie w cenie.Taka jest wg mnie najprostsza i najskuteczniejsza definicja sensownego oszczedzania.