Już 1 lipca w całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku VAT związane z działalnością sklepów internetowych i serwisów marketplace. Utrudniony będzie zakup produktów spoza Unii Europejskiej, za to łatwiej będzie sprzedać swój towar do krajów członkowskich.

Zmiany w podatku VAT będą konsekwencją unijnych dyrektyw, które mają na celu lepszą regulację handlu internetowego na terenie Wspólnoty. Przepisy  mają wejść w życie 1 lipca 2021 r.

Import z Chin mniej opłacalny

Najbardziej odczuwalna będzie likwidacja w obrębie Unii Europejskiej zwolnienia z podatku VAT importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Choć dostosowanie  przepisów przez Polskę do założeń dyrektyw może nieco potrwać, przedsiębiorcy zawczasu muszą się przygotować na zmiany. Platformy handlu internetowego już podjęły stosowne kroki, np. Allegro zapowiada, że samo obciąży sprzedawców z siedzibą poza UE należnym podatkiem VAT i sugeruje, by już uwzględniali go w cenach produktów.

Co to oznacza dla zwykłych klientów? Głównie to, że zakupy internetowe robione poza Unią Europejską staną się droższe, a przez to mniej opłacalne. Ma to na celu dostosowanie konkurencji do zasad fair play, szczególnie wobec tanich produktów z Chin. W ten sposób niemożliwe będzie sprowadzanie nieopodatkowanych towarów z krajów trzecich do Unii Europejskiej, które w ten sposób konkurowały ceną z podobnymi produktami z krajów Wspólnoty, nie mogącymi liczyć na takie preferencje.

Przedsięwzięte działania mają pobudzić rynek wewnętrzny (szczególnie po okresie pandemii) i oczywiście  pomóc unijnym przedsiębiorcom. Problem jednak w tym, że przedmiotem działania wielu firm jest import właśnie takich tanich produktów spoza UE i sprzedaż na unijnym rynku, zatem dodatkowy VAT może znacząco uderzyć w ten akurat segment.

Szansa na większą sprzedaż

Z drugiej strony rozszerzeniu ma ulec zakres transakcji, które dla celów VAT będą rozliczane za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Polega ona na tym, że dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest ustalany jednakowy próg obrotu (określony oczywiście w Euro), do wysokości którego możliwe będzie rozliczanie VAT w państwie dostawcy według obowiązującej w nim stawki.

Nowa regulacja wprowadza też punkty kompleksowej obsługi towarów importowanych IOSS (Import One Stop Shop). Dzięki tej procedurze firmy nie będą musiały rejestrować się jako podatnik VAT w każdym kraju Unii Europejskiej, w którym zamierzają prowadzić sprzedaż. Zarejestrować trzeba będzie się tylko raz w IOSS.