5 lat prowadzenia firmy – sukcesy i porażki

Swoją obecną firmę – agencję PR, a dziś przede wszystkim już agencję social media – prowadzę od ponad 5 lat. To dobry moment, aby wykonać bilans. Ale nie ten ekonomiczny. Przede wszystkim mam na myśli podsumowanie własnych doświadczeń, sukcesów i porażek.

Niedawno natknąłem się na podcast Izy z Prostego Planu, w którym podsumowała ona pierwszy rok prowadzenia własnej firmy. Nagranie to sprawiło mi mnóstwo przyjemności i spowodowało, że ja także zapragnąłem przygotować własne podsumowanie – nie po roku, a po pięciu latach działalności pod marką Empemedia. Co z tego wyszło? Możesz posłuchać już teraz, klikając poniżej lub odszukać BossBlog.pl w swojej ulubionej aplikacji do podcastów.Tym razem nie będzie transkryptu podcastu, ani nawet jego dokładnego opracowania. Nie zdecydowałem się na to z kilku powodów, ale najważniejszy jest ten, że uważam ten podcast za zbyt osobisty. Może nie wywnętrzam się w nim jakoś szczególnie, ale jednak – powiedziałem kilka rzeczy, o których raczej bym nie wspomniał, gdyby był to wpis na blogu. Mam wrażenie, że czasem w podcaście można pozwolić sobie na więcej.

To, co chciałbym dodać do nagrania w tym miejscu, to jedynie tyle, że bardzo lubię być przedsiębiorcą. Dla mnie jest to kwintesencja niezależności. I czasem, w momentach, kiedy było „pod górkę” i dopadały mnie wątpliwości, czy prowadzenie firmy ma sens, ta świadomość wystarczała mi za całą odpowiedź. Nawet jeśli gdzieś tam mógłbym zarobić więcej pracując na etacie, to nigdzie nie czułbym się równie wolny.

Etat prawie zawsze oznacza konieczność realizowania cudzych pomysłów, a przynajmniej potrzebę dokonywania bardzo trudnych kompromisów. Tymczasem we własnej firmie każdego dnia mogę czuć swoją sprawczość. Moje sukcesy i porażki zależą w ogromnym stopniu właśnie ode mnie, a ja należę do tych osób, dla których właśnie niezależność stanowi jedną z najważniejszych wartości. Nie dla każdego jest to równie ważne, i bardzo dobrze. Jest mnóstwo ludzi, którzy mogą świetnie się realizować na etacie – super! Ja jednak lubię brać odpowiedzialność za to co robię i właśnie wtedy, gdy mam poczucie sprawczości, działam z największym zaangażowaniem. Taka cecha – ani dobra, ani zła, ale w moim przypadku bardzo ważna.

Jeśli Ty też tak masz, bardzo możliwe, że własna firma to doskonały pomysł również dla Ciebie. Choć bardzo możliwe, że Ciebie akurat napędza coś zupełnie innego. Jeśli chcesz, napisz w komentarzu, co Ciebie najbardziej motywuje do działania – zarówno w obszarze biznesowym (jeśli prowadzisz własny biznes), jak i zawodowym (jeśli pracujesz), a może i na polu prywatnym (związanym np. z pasją, zainteresowaniami lub rodziną).

 

Marcin

Od kilkunastu lat jestem przedsiębiorcą i piszę o biznesie. Ale nie tylko piszę: także doradzam innym przedsiębiorcom, przeprowadzam szkolenia z marketingu i mediów społecznościowych, prowadzę konta firmowe na Facebooku i Instagramie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mogę pomóc Tobie i Twojej firmie, zapraszam do zakładki Moja oferta